Sahur vakti ne zaman biter? İmsak mı? Güneş mi?

Sahur vakti ne zaman biter? İmsak mı? Güneş mi?

Sahur vakti ne zaman biter?  İmsak mı? Güneş mi?

Sahur vakti akşam ezanının okunması ile başlayan iftar ile başlar. İftarda oruç yemek yenilerek bozulur. Bu süreç ile birlikte sahurda sabah ezanına kadar olan süre içerisinde istenilen yenilir ve içilebilir.

Sahur vakti sabah ezanının okunması ile birlikte sona erer. Sabah ezanının okunması ile niyet edilir ve oruç başlar. Artık yeme içme faaliyetleri son bulur.

Sahur Zamanı Ne Zaman Biter?

Bakara Suresi 187. ayetinde Allah-u Teala”Şafağın aydınlığı gecenin karanlığından fark edilene kadar yiyin için” demiştir.

Bu ayetin ışığında İslam alimleri sahurdaki yeme içmenin bitişini imsak vakti olarak bilinen zamanda tayin etmişlerdir.

Bu vakit ayrıca sabah namazının da giriş zamanıdır. Ramazan’da ezanlar bu vakitte okunur. Sahurda bu vakitte biter. Ramazan’da ezan duymadan yeme içme bitirilmelidir. Ezan duyulduktan sonra bir şey yenip içilmemelidir.

İmsak mı? Güneş mi?

Kuran-ı Kerim’de Bakara Suresi’nin 187. ayetinde Yüce Rabbimiz “Şafak vaktinde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilene kadar yiyip için sonra güneş batana kadar orucu tamamlayın” buyurarak yiyip içme süresinin ne zamana kadar olacağını da belirtmiştir.

Buna göre ufuk çizgisindeki beyazlık şafağın karanlığından ayırt edilene kadar sahur yapılır. Bu da diyanetin imsak vaktine denk gelir. Bundan sonra yeme içme kesilir. Güneş ise imsaktan çok sonra doğar.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.