Sahura geç kalkmak ve Yanılmak

Sahura geç kalkmak ve Yanılmak

Sahura geç kalkmak ve Yanılmak

Sahurda doyurucu yemek yemek ve vücut için gerekli olan bol sıvı gıdalar almak tutulacak orucun kalitesi bakımından oldukça önemlidir.

Bu nedenle sahur vaktinde zamanlı bir şekilde kalkarak düzenli bir beslenme esas olmalıdır. Sahurda geç kalkılması sabah ezanının okunmasının an meselesi olduğu anlarda besin ve sıvı gıdalarının tam alınamaması oruç tutarken kişileri zorlayabilir.  Bazılarımız hiç sahura kalkmadan oruç tutmaya yeltenmektedir.

Bu durum son derece yanlıştır. Sahura kalkmak sevaptır ve bu dini görevi yerine getirmemiz gerekmektedir.  Bu yüzden sahura kalkmalı ve rahat bir oruç tutabilmek için gereken gıdaları almalıyız.

Saati yanlış ayarlamak ve yanılmak;

Örneğin saati yanlışlıkla 1 saat geç kurdunuz. Sahurunuzu yaptınız. Baktınız ezan bir türlü okunmuyor ve anladınız ki ezan çoktan okunmuş ve siz geç kalmışsınız.  Maalesef ki oruçlu sayılmazsınız ve 1 gün kaza etmeniz yeterli olacaktır.

Sahurda yenilmesi gerekenler;

Yumurta: Uzmanların önerdiği yumurta sahurda mutlaka tüketilmesi gerekiyor.  Protein bakımından zengin olan yumurta sizi fazlasıyla tok tutacaktır.

Çay;  Antioksidan özelliği bir yana, sıvı ihtiyacını fazlasıyla karşılar ve susatmaz. Dikkat etmeniz gereken tek şey; Az şekerli içmeniz gerektiğidir. Aksi takdirde fazla şekerli çay sizi susatacaktır.

Süt: Susamamak için süt içmenizi tavsiye ediyorum. Örneğin ben süt içtiğim zaman inanın sahurda susamıyorum. Kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Haşlanmış patates: Sahurda patates yemek insanı tok tutar. Tuzsuz yemeye özen gösteriniz

Meyveler;  Elma ve muz gibi meyveler uzmanlar tarafından sahurda öneriliyor. İkisinin ortak özelliği tok tutmasıdır.

Hayvansal proteinler: Tavuk, balık, ve et ürünleri protein içerdiğinden dolayı sahurda tok tutma özelliği vardır. Eğer kahvaltı etmeyecekseniz ve sahurda yemek yiyecekseniz tavuk haşlama yiyebilirsiniz

Geç kalktım, ezan okunurken bir şeyler yiyebilir miyim?

Maalesef ezan okunurken  yemeği yarıda kesmeli ve bırakmalısınız. Araştırmalarımıza göre; Sahurda ezan okunurken ne yemek yenir, nede su içilir. Bu yüzden saati takip etmeli ve dikkatli olmanız öneriliyor.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir