Sahurda Çiğe köfte yenir mi?

Sahurda Çiğe köfte yenir mi?

Sahurda Çiğe köfte yenir mi?

Sahurda yenilecek ve içilecek gıdalara dikkat edilmesinin ana neden hem sağlık açısından hem de oruç tutulurken zorlanmamak açısından oldukça büyük önem taşıyor.

Bu nedenle susamaya neden olacak yiyeceklerden uzak durulması tutulacak olan orucun kalitesini de artıracaktır.

Çiğ köftede içerdiği etken maddeler nedeni ile susatacak gıdalar arasında yer aldığından sahur vaktinde yenmemesi öneriliyor.

Özellikle hazır satılan çiğ köftelerde aşırı derecede baharat ve nar ekşisi kullanılıyor. Bu yüzden bu malzemeler sizi fazlası ile susatacaktır.

Eğer imkanınız varsa evde kendiniz yapabilirsiniz. Az nar ekşisi ve baharat kullanarak sahurda dilerseniz çiğ köfte yiyebilirsiniz.

Çiğ köfteden baka yiyebileceğiniz çok daha faydalı ve insanı tok tutan besinler vardır. Dilerseniz bu besinleri tüketebilirsiniz

1 – Yumurta: Sahurda en çok tercih edilen ve insanı tok tutan besinlerin başında gelmektedir.

2 – Patates: Patates haşlaması yada kızartması yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tuzun az kullanılmasıdır. Çok fazla tuz kullanırsanız sizi susatır

3 – Yoğurt:  Metabolizmayı hızlandıran, mideyi rahatlatan yoğurt, aynı zamanda insanı tok tutar.

4 – Muz: Meyve olarak muz tüketebilirsiniz.  Şekerli olmasından sakın korkmayın. Muzun içinde bulunan doğal şeker sizi tok tutar.

5 – Süt:  Tıpkı yoğurt gibi bir başka kalsiyum kaynağı olan süt, kemik sağlığına katkı sağlar. Sütün bir başka özelliği ise,  susamayı önlemesidir.

NOT: Sahurda zeytin, tulum peynir, sucuk ve çok yağlı hamur işlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tür gıdalar aşırı derecede susamanıza neden olacaktır.

 

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir