Sahurda çok fazla su içmek zararlı mıdır? Kaç bardak su içmeliyiz?

Sahurda çok fazla su içmek zararlı mıdır? Kaç bardak su içmeliyiz?

Sahurda çok fazla su içmek zararlı mıdır? Kaç bardak su içmeliyiz?

Oruca hazırlık safhası olan sahurdaki yenilen ve içilen besin ve içecekler sağlık açısından oldukça önemli. Uzmanlar oruç tutacak kişilerin sahurda bol sıvı gıdalar almalarına önemle dikkat çekiyor.

Gün içerisinde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu besin su olduğu için sahurda bol su içmek zararlı değil aksine faydalıdır. Su oranı eksik olan vücutlarda çeşitli hastalıklar baş gösterebiliyor.

Ramazan ayında oruç tutarken en çok zorlanılan şey susuzluktur. Susuzluk iftar saatine kadar en zorlanan şeydir.

Sahurda içilen çok su faydalı mıdır zararlı mı?

Sahurda çok su içmenin faydası ve zararı yoktur. Çok su içmek karında şişlik yapar, geçici olarak tokluk hissi yaratır fakat erken acıkmanıza sebep olur. Bu da oruç tutarken zorlanmanıza yol açar.

Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi günlerin de uzamasına neden oluyor. Bu nedenle günlerin uzun olması aynı zamanda sıcak yaz aylarının da olması kişilerde daha çok susuzluğa neden olabiliyor.

Bazı kişiler sahurda fazla su içmek gibi bir hataya düştüklerinden dolayı gün içerisinde daha çok açlık ve susuzluk yaşayabiliyorlar.

Kişilerin günde en az 2,5 litre su içmesi gerekir. Fakat bu suyun iftar ve sahur arasında dengeli bir şekilde içilmesi önemlidir.

Sahurda kaç bardak su içilmeli?

5 bardak su içilmeli yani 1 litre kadar içmelisiniz

Sahurda yenilecek ve içilecek besinlerin özellikleri gün içerisinde tutulacak orucun kalitesini de yakından ilgilendiriyor.

Bu nedenle sahurda gün içerisinde oruçtan dolayı vücut su alamadığı için yeteri kadar su içilmelidir.

Birçok kişi açlığa dayanabiliyor ancak susuzluğa dayanması zor oluyor. Bu nedenle sahur vaktinde bol miktarda su içmek gün içerisinde oruç tutanları oldukça rahatlatacaktır.

 

22 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir