Sahurda en son ne zaman hangi vakte kadar yemek yenir? ( Diyanet)

Sahurda en son ne zaman hangi vakte kadar yemek yenir? ( Diyanet)

Sahurda en son ne zaman hangi vakte kadar yemek yenir?  ( Diyanet)

DİYANET:
Diyanetin Ramazan ayı ve oruç ile ilgili merak edilen konulara getirmiş olduğu açıklamalardan birisi de sahurda ezan okunurken yemek yenilip yenilemeyeceği konusudur.

Diyanetin bu konu ile ilgili yapmış olduğu önemli açıklamalara göre sahurda ezan okunmaya başladığı andan itibaren yemek yenmeyeceği yönündedir. Ezanın okunması ile birlikte niyet edilir ve orucu başlanılır.

Sahurda imsak vaktinin girmesiyle yemeğe son verilmesi önemlidir. Ezen süresinde yemek yemeye devam etmek orucun tehlikeye girmesine neden olur.

Kişi ezan süresinde yemeye veya içmeye devam ettiği taktirde niyetini engellemiş olur ve bu durum da orucunu açmış olduğu kabul edilir. Oruç vakitlerinin giriş ve çıkış saatleri kesin bir şekilde bildirilmektedir.

Sahurda Hangi Vakte Kadar Yemek Yenir?

Sahur vakti güneşin doğuş anını belirten bir vakittir. İftar vakti ise güneşin batış anını belirten bir zaman dilimidir.

İftar ile birlikte oruçlar açılırken sahur vaktine kadar yeme içme faaliyetleri serbesttir. Sahur vaktinde yemek yenerek ertesi günün orucu için hazırlık yapılır.

Sahur vaktinde ezan okunana kadar yemek yenilebilir. Ezan ile birlikte artık yemek yenmez.

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir