Sahurda ezan okunduğunda veya okunurken su içilir mi yemek yenir mi? Günah mıdır caiz midir?

Sahurda ezan okunduğunda veya okunurken su içilir mi yemek yenir mi? Günah mıdır caiz midir?

Sahurda ezan okunduğunda veya okunurken su içilir mi yemek yenir mi? Günah mıdır caiz midir?

Sahur vaktinde bir şeyler yiyen için kişilerin ezan okunsun ya da okunmasın imsak vaktinin girmesi ile yeme içmeyi bitirmesi gerekmektedir. Sahurda ezan okunurken yemek yenir mi sorusunun cevabı da hayırdır. Bilerek ya da farkında olmadan ezan boyunca yemek yemeye son verilmemesi orucu tehlikeye sokar. Yemeye içmeye devam eden kişi oruca niyet etmiş olsa da niyetinin gerçekleşmesini engellemiş olur. Bu nedenle ezan okunduğu anda yeme içmeyi bırakmak gerekir. Özellikle günümüzde ibadet edilecek zamanların giriş ve çıkışlarını sorunsuz bir şekilde bildirecek imkanlar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde ibadetinizi şüpheye yer vermeden gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ezan Okunurken Yemek Yemek Günah Mı

Ezan, imsak vaktinin girişinden çok namaz vaktinin girişini bildirmektedir. Sabah namazının vakti girdiği anda oruç da başlamış olur. Bu nedenle sahurda ezan okunduğunda yemek yenmez. Yemek yemeye son verilir. Sabah ezanı okunmaya başladığı anda yatsı namazı ile birlikte sahur vakti de son bulmaktadır. Bu nedenle ezan okunmaya başladıktan sonra hiçbir şey yenilip içilmez. Bu orucun bozulmasına neden olur.

sahurda ezan okunurken yemek yenirmi resim

Ezan Okunurken Yemek Yenir Mi

Ezan bazen geç okunabilir. Bu nedenle asıl dikkat edilmesi gereken imsak vaktinin girip girmediğidir. Ancak sahur vakti bittiğinde ezan okunurken yemek yiyen ya da bir şeyler içen kişi orucunu bozmuş demektir ve kaza orucu tutması gerekmektedir. Ancak farkında olmadan bir şey yemekten ya da içmekten üzerinize bir kefaret yüklenmemektedir.

sahurda ezan okunurken yemek yenirmi diyanet

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir