Dini Konular

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi? İçsem Orucum Kabul Olur Mu?

Namazın da orucun da vakti imsak ile başlamaktadır. Ezanın geç ya da erken okunması bu durumu değiştirmemektedir. Bazı mezheplerde sabah namazını geç kılmak daha faziletli olduğu için, ramazan ayının dışında ezan imsak vaktinin dışında okunur ve sonra namaza başlanır. Fakat ramazan ayı geldiğinde imsağın girdiğini bildirmek için geç okunmamaktadır. Yani günümüzdeki uygulamaya göre sahurda ezan okunmaya başladığı anda imsak girmiştir ve oruç başlamıştır. Eğer ezan imsağın girmesi ile okunmuşsa bu durumda yemek yemeyi ya da bir şeyler içmeyi bırakmanız gerekir. Yani sahurda ezan okunurken su içilir mi diye merak ediyorsanız bunun cevabı hayırdır.

Oruç Tutarken Ezan Okunurken Su İçilir Mi

İmsak vakti girmiş ancak hala yeme içmeye son verilmemişse, ezan okunurken bir şeyler yiyip içerim diyerek buna devam edenlerin kaza orucu tutması gerekmektedir. İmsak vakti yalnızca orucun başladığını değil aynı zamanda gecenin sona erdiğini ve yatsı namazının vaktinden çıkıp sabah namazı vaktine girildiğini de haber vermektedir.

sahurda ezan okunurken su içilir mi diyanet

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi

Ramazan ayında imsak vaktinin başlaması ile sabah ezanı okunmaktadır. Bu nedenle ramazan ayında sabah ezanı okunurken su içilmez. Ezan okunduğu anda yeme içmeye son verilmeli, ağızda kalan küçük kırıntılar da temizlenmelidir. Ağızda kalan nohuttan küçük kırıntılar orucu bozmamaktadır ancak bunların temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bu küçük kırıntılar sonradan ağza alınırsa oruç bozulur.

Sahurda ezan okunduğunda veya okunurken su içilir mi yemek yenir mi? Günah mıdır caiz midir?

sahurda ezan okunurken su içilir mi

Sahurda Ezan Bitene Kadar Yemek Yenir Mi Su İçilir Mi? Diyanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı