Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Oruç bozulur mu? ( Diyanet)

Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Oruç bozulur mu? ( Diyanet)

Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Oruç bozulur mu? ( Diyanet)

Sahurda ezan okunana kadar yeme içme faaliyetlerine devam edilebilir. Ancak sahurda ezan okunması ile birlikte artık hiçbir şey yenmez ve içilmez.

Çünkü ezanın okunması orucun başlaması anlamına geliyor. Sahurda ezan okunur okunmaz niyet edilerek oruç tutulmaya başlanır.

Bu nedenle sahurda ezan okunmaya başlandığında su içilmez. Ezan okunmadan önce bol bol su içilmelidir.

DİYANET:

Diyanetin yapmış olduğu açıklamalara göre ramazan ayında sahura kalkan ve o günün orucuna niyetlenmek isteyen kişilerin sahurda sabah ezanının okunmasına kadar geçen süre içerisinde istediklerini içip yiyebilirler.

Ancak sahur vaktinde sabah ezanının okunması ile birlikte bir şey yenmeyeceği gibi su da içilmez. Bu nedenle ezan okunduğunda niyet edilerek oruca başlanmalıdır.

Ramazan ayında sabah ezanı okunmasıyla oruca başlama vakti de başlamış olur. Vakit girdiğinde bir şeyler yemek ve içmeye devam etmek orucu bozar.

Kasti olarak ezan bitene kadar yemeye ve içmeye devam edilirse orucun kazasını tutmak gereklidir. İmsak ile birlikte yeme ve içmeye son verilmelidir. Ağızda olan lokmayı çıkarmaya gerek yoktur ama yeni lokma da ağıza alınmamalıdır.

Oruca hazırlık evresi olan sahur vaktinde yeme içme ihtiyaçları giderilerek tutulacak oruç için beden hazır hale getirilir.

Birçok kişi sahurda ezan okunduğunda su içtiğini oruçlarının bozulup bozulmadığı konusunda tereddüt yaşıyorlar.

Sahurda ezan okunması ile birlikte yeme ve içme faaliyetleri kesilerek oruca durulmalıdır. Ezan okunurken su içmek orucun bozulmasına neden olur.

Akşam ezanı okunduğu zaman iftar başlamış olur, sabah ezanı okunduğu zaman da imsak vakti başlamış olur. Bu yüzden sahurda ezan başladığı zaman yiyip içmek doğru değildir.

 Niyet ettikten sonra su içmek

Ezan okunduktan sonra su içmek orucu sakatlar. Çünkü imsak vaktine ezan okunmadan önce girilir. Ezandan yirmi dakika önce yiyip içmeyi bırakmamız gerekir, aradaki ihtiyat vaktinde yiyip içmek orucu zedeler.

 

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir