Dini Konular

Sahurda Ezan Okunurken Yeme İçmeye Devam Edilir Mi? Yoksa Edilmez Mi?

Sabah ezanı okunduğu anda vakit girmiş olduğu için ezan başladıktan sonra bir şey yenip içmeye devam edilmesi oruca zarar getirmektedir ve orucu bozmaktadır. Orucun bozulmadığını düşünüp ezan sonuna kadar bir şeyler yemeye ve içmeye devam edenlerin orucunun kazası gerekmektedir. Aslında vaktin bitmesi ezan vaktinden ziyade daha çok imsak vakti ile ilgilidir. İmsak girdiği anda yemek yemeye ya da bir şeyler içmeye son verilmelidir. Eğer o sırada ağızda lokma varsa ağızdan çıkarılmaz ancak ağza yeni bir lokma da alınmaz. Bu yiyecekler için bir ayrım yapılmamıştır.

Ezan Okunurken Yemek Yenir Mi

Oruca başlama vakti olarak bilinen imsak aynı zamanda namaz kılma vaktinin başlangıcını da belirler. Kısacası oruca başlarken sabah namazı vakti de girmiş olur. Oruçlu olan kişilerin oruçlu olduğunu hatırlamadan ağızlarına su almaları durumunda ittifakla orucu bozulmamaktadır. Ancak oruçlu olduğunu hatırladığı halde buna devam edilirse bir gün kaza etmek gerekir.

sahurda ezan okunurken yeme içmeye devam edilir mi

Ezan Okunurken Yemek Yemek Günah Mı

İmsak vaktini bildiren pek çok hadis bulunmaktadır ve bu hadislerden de anlaşılacağı üzere ezan okunmaya başlandığı anda yeme içmeye son verilmelidir. Ezan boyunca yeme içmeye devam etmek orucu bozar ve kaza etmek zorunda kalınır. Bu nedenle oruç tutarken ezan okunmaya başlandığı anda yeme içme işlemine son verilmeli bunun için ezan sonunu beklememek gerekmektedir. Kısacası sahurda ezan okunurken yeme içmeye devam edilir mi diye kafanızı karıştırmamalı ve ezan başladığı anda buna son vermelisiniz.

sahurda ezan okunurken yeme içmeye devam edilir mi resim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı