Sahurda kaç kalori alınmalı? Tok tutan yağ yakan gıdalar

Sahurda kaç kalori alınmalı? Tok tutan yağ yakan gıdalar

Sahurda kaç kalori alınmalı? Tok tutan yağ yakan gıdalar

Oruç nedeni ile neredeyse tüm gün aç kalındığından dolayı kişiler açlık hissetmemek için sahurda çok yemek yemeyi tercih etmektedir.

Oysa sahurda yenilen yiyeceklere dikkat etmek gerekir. Sahurda kalori miktarı düşük ama tok tutma özelliği tüksek yiyecekleri yemek önemlidir.

Bu nedenle sahurda alınması gereken kalori de 200 ü geçmemelidir. Sahurda yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Kaya tuzu ile yapılmış ayran:

Prof. Doktor Canan Karatay’ın açıklamalarına göre; Kaya tuzu ile hazırlanan doğal ayran hem tok tutuyor hem ise gün boyunca sizi halsizlikten koruyor. Son derece yararlı bir içecek olup,  içerisinde bulunan mineraller sayesinde bizi ayakta tutuyor.

Prof. Dr. Karatay’ın tavsiye ettiği tok tutan ve yağ yakan yiyecekler:

Canan karatay’ın açıklamasında tereyağı ile iki tane yumurtayı, bir avuç kadar beyaz peyniri, bir çay bardağı ceviz içini ve on beş tane zeytini tüketebilirsiniz. Bunun haricinde bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içerisine peynir, tereyağı, salatalık ve domates koyarak yiyebilirsiniz.

Diğer yiyebileceğiniz gıdalar;

– 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu ( Günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlası ile karşılayacaktır)

– Haşlanmış 1 adet yumurta ( Tok tutan en faydalı sahur besinidir!)

– Haşlanmış patates ( Dilerseniz tavuk ile birlikte haşlayarak tüketebilirsiniz. Yüksek oranda protein içerdiğinden dolayı sizi tok tutacaktır.

– Meyve olarak; Elma ve muz hem az kalorilidir hem yağ yakar ve sizi fazlası ile tok tutar.

NOT: Bal ve reçel gibi yüksek glisemik içeren karbonhidratları yemeyiniz. Ayrıca sucuk yemekten kaçınınız.  Yoğun baharat ve tuz içerdiğinden dolayı çok susamanıza neden olacaktır.

 

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.