Sahurda Ne Yemeli Susamamak ve tok kalmak İçin?

Sahurda Ne Yemeli Susamamak ve tok kalmak İçin?

Sahurda Ne Yemeli Susamamak ve tok kalmak İçin?

Ramazan ayında sahur da iftar kadar önemlidir. Sahurumuzu ne kadar kaliteli yaparsak gün boyu o kadar rahat ederiz. Gün boyu rahat etmek ifadesini yanlış anlayanlar da olabiliyor. aç kalmamak ve susamamak için mideyi bir torba gibi görüp dolaptaki bütün yiyecekleri mideye indirmek doğru bir tercih değildir. bu yiyecekler bize yük olmaktan başka bir işe yaramaz. Oysa vücudun hem vitamine hem suya hem minerale ihtiyacı vardır. Proteine ihtiyacı vardır. Bütün bunları bilinçli bir şekilde tüketirsek bilinçsiz beslenme sonucu ortaya çıkabilecek kilo alımının da önüne geçmiş oluruz.

Susamamak İçin Yapılması Gerekenler

Sahurda hem aldığımız gıdalara hem de sıvı tüketimine dikkat etmeliyiz. Uzun süre aç kalacağımız ve aynı zamanda su da içemeyeceğimiz için sahurda ne yiyip ne içtiğimiz önemlidir.

Sahur ve İftar Yapmak: Bazen uyku düzenimiz bozulmasın diye sahura kalkmak istemeyiz. Hatta akşamdan su içip niyetlenerek yattığımız bile oluyor. Bunun sakıncalı bir durum olduğunu gün içinde fark edebiliyoruz. Hem daha çabuk acıkıyor hem de erkenden susamaya başlıyoruz. Bu durum oruca karşı dayanıklılığımızı azaltıyor. Yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk çekebiliyoruz. Hâlbuki sahur yaparak bütün bu sorunlarla baş edebiliriz. Daha fazla enerji depolarız gün içinde de daha az yorgunluk çekeriz. Bunun için sahurda tüketilen gıdalar da büyük önem taşıyor. Sahurda yeterince sıvı almaya özen göstermeliyiz. Çünkü bizi en çok zorlayacak olan susuzluktur. Sıvı derken içeceklerle birlikte suya da önem vermeliyiz. İkisini birbirinden ayırmalıyız.

Yoğurt Tüketmek: Ramazan ayında susuzluk en önemli problem olarak görülüyor. Özellikle Ramazan’ın yaz aylarına denk gelmesi ve 18 saate varan susuzluk, yaz sıcaklarında önemli bir problem oluyor. Bu nedenle susuz kalmamak için uzmanlar sahurda yoğurt tüketmeyi öneriyor. Yoğurt ya da süt tercih edilebilir.

Meyveler: İftarda yemek ardından hemen meyve tüketmek pek önerilmese de sahurda meyve tüketmek oldukça faydalı görünüyor. Hem susuzluk hem de tokluk açısından sahur menüsüne meyve de eklenmelidir. Ayrıca orucun başlangıcı olduğu için bütün günümüz sahurda aldığımız gıdalarla geçecek. Bu yüzden sahur bir çeşit kahvaltı olsa da zengin bir kahvaltı olmadır.

Diğer Gıdalar: Sahurda yumurta ve tuzsuz peynir tüketmek gerekir. hem tokluk hissi için hem de susamamak için buna dikkat etmek gerekiyor. Özellikle peyniri tuzlu tercih edenlerin işi oruç tutarken zorlaşıyor. Tuz susamayı hızlandırıyor ve oruç karşısında dayanıklılığımızı arttırıyor. Bu nedenle tuz kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Her türlü gıdayı tuzsuz ya da az tuzlu tüketmeye özen gösterirsek susamaya neden olan etkenlerden biriyle daha baş etmiş oluruz.

Kızartmalardan Uzak Durmak: Kızartmaların insan sağlığına faydalı hiçbir yanı yoktur. Gıdaların besin değerleri kızartıldığında düşüyor ve bize posası kalıyor. Bu nedenle kızartmaya alternatif yöntemler kullanmamız gerekiyor. Sahurda kızartma tüketmek susamaya neden oluyor ve saatlerce susuzlukla mücadele etmek zorlaşıyor. Bu nedenle susuzluk hissini arttıran bu kızartılmış yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Kefir: Kefirin insan sağlığı için faydası saymakla bitmiyor. Aynı zamanda sahurda da alınabilecek bu gıda susuzluğun önüne geçiyor. Uzun süren susuzluk anlarında bu hissi ortadan kaldırıyor.

Şeftali: Sahurda meyve tüketimine önem vermek gerektiğini biliyoruz. Ancak bu meyvelerden şeftaliyi özellikle susuzluk problemiyle baş etmek için tercih etmek gerekiyor.

Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler birçok sağlık problemine fayda sağlıyor. Hem sahurda hem de iftarda tüketmekten vazgeçemeyeceğimiz gıdalar arasında yer alıyor. Sebzelerin özellikle lifli olanları sindirime de yardımcı oluyor. Böylece oruç tutarken bir de sindirim sorunlarıyla uğraşmamış oluyorsunuz. Sahurda dikkat etmemiz gereken başka bir nokta daha var. Meyveler gibi sebze tüketimi de susuzluk hissinin önüne geçmesi açısından önem taşıyor.

Ramazan’da Öğünler

Ramazan ayında değerlendirebileceğimiz görünüşte 2 öğünümüz var. Fakat biz akşam öğünlerini ikiye üçe bölerek daha sağlıklı bir beslenme şekli oluşturabiliriz. Normalde gündüz uyguladığımız az ama sık yeme taktiğini gece uygulayabiliriz.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir