Sahurda niyet etmeden oruç tutulur mu? Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Sahurda niyet etmeden oruç tutulur mu? Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Sahurda niyet etmeden oruç tutulur mu? Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Sahurda sabah ezanı okunana kadar gerekli besin ve içecek maddeleri tüketildikten sonra sabah ezanı okunmadan niyet edilerek oruca başlanmalıdır.

Sahurda bazı zamanlarda oruç tutacak olan kişiler niyet etmeyi unutabiliyorlar. Eğer ki sabah ezanı itibari ile hiçbir şey yemeyip içmemişler ise güneş doğana kadar niyet etmek için süreleri söz konusudur. Bu şekilde oruca devam edilebiliyor.

Nasıl niyet edilir?

Niyet, insan kalbinin aynasıdır. Oruca niyet etmek için yapılması gereken en önemli davranış sahura kalkmaktır.

Sahura kalkan bir kişi yarın oruç tutacağını bilerek içinden geçirmelidir. Dil ile söylemek şart değildir fakat sünnettir.

Dil ile niyet edilirken “Niyet ettim Ramazan-ı Şerif’in yarınki orucuna” denmelidir. Sadece gece sahura kalkmak da niyet yerine geçmektedir.

Niyet dil ile değil, gönülle kalple bile olur. Sahura kalkmak bile bir niyettir. Ağzınızla niyet etmeyi unutsanız bile niyeriniz bizce kabul olur.

Allah insanın kalbini zaten biliyor. Bu yüzden dert etmenize gerek yoktur.  Bu arada sahurda tuzlu yemekler yememeye özen gösteriniz. Çok fazla zeytin ve sucuk yada hamur işi gibi gıdaları tüketmemeye özen gösteriniz.

 

 

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir