Sahurda yenilmesi gereken yemekler hafif tok tutan yiyecekler nelerdir?

Sahurda yenilmesi gereken yemekler hafif tok tutan yiyecekler nelerdir?

Sahurda yenilmesi gereken yemekler hafif tok tutan yiyecekler nelerdir?

Sahurda yenilecek ve içilecek besin maddeleri tutulacak olan oruç için bir ön hazırlıktır. Vücudun iftar saatine kadar herhangi bir besin ve içecek maddesi almamasından dolayı sahurda alınacak besin maddelerinin önemini artırıyor.

Bu nedenle sahurda gün içerisinde su ihtiyacı fazla olacağından sıvı gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir. Böylelikle orucun daha sağlıklı bir şekilde tutulması sağlanır.

Sahurda yenilecek yiyecekler gün içerisinde oruç tutan kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü sahurda yenilen yiyecekler tutulan orucun kalitesini artırmak ile kalmıyor kişinin sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

Bu nedenle sahur vaktinde genellikle sıvı ağırlık gıdalar alınması gerekiyor. Bedenin gün içerisinde en çok ihtiyacı olan şey sudur. Sıvı gıdaların alınması ile oruç tutulurken zorlanılmaz.

Sahurda yağlı ve tuz oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Bu nedenle sahurda yenilecek yiyecekleri özenle seçmek de önemlidir.

Sahur için yenilmesi uygun olan yiyecekler besleyici değeri yüksek olan yiyecekler olmalıdır. Sahuru erken kahvaltı olarak düşünmek gerekir. Bu nedenle yağlı yemekler yerine sıkı kahvaltı yapmak sahur için önemlidir. Sahurda süt içmek de tok tutacaktır.

1 – yumurta: Protein içerdiğinden dolayı insanı tok tutma özelliği vardır. Özellikle sahurların vazgeçilmezidir. Sahurda yenilen bir adet  yumurta sizi iftar saatine kadar tok tutacaktır.

2 – Elma: Elmada yüksek oranda lif bulunmaktadır. Bu yüzden sahurda yiyeceğiniz bir tane elma sizi tok tutacaktır.

3 – Süt: Kalsiyum deposu olan süt sahurda yapılan kahvaltı ile tüketilebilir. Hem tok tutar hem susatmaz

4 – Yoğurt: Sahurda tüketebileceğiniz en hafif gıdalardan birisidir. Midenizi rahatlatır.

5 – Yulaf ezmesi:  Yulafta az şeker, bol lif bulunur. Bu özelliğinden dolayı tokluk hissi verir.  Süt ve yoğurtla sahur vaktinde tüketebilirsiniz

6- Tarçın:   Kolesterol seviyesini düşürür.  Bir çay kaşı kadar tarçın tüketmek, iftar vaktine kadar rahat oruç tutmanıza olanak sağlar.

7 – Muz: Tok tutan son derece yararlı bir meyvedir. Az yağ ve şeker içerir. Sahurda meyve yemek isterseniz muz tüketebilirsiniz. Ardından bol su içmeyi unutmayınız.

8 – Badem: Protein içeren bir başka besindir. Bir avuç kadar badem sahur vaktinde tüketebilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunmaktadır.

9 – Esmer Buğday:  Kilo aldırmaz, tok tutar… İçerisinde B vitamini ve magnezyum bulunmaktadır. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketebilirsiniz.

10 – Yeşil çay:  Yorgunluğu azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur. Sahurda içilmesi tavsiye edilir. Az şekerli yada hiç şekersiz tüketmeye özen gösteriniz

11 – Patates haşlama: Patates haşlaması yiyebilirsiniz. Üzerine az bir karabiber ve tuz ilave ederek tüketeceğiniz patates sizi gün boyu tok tutacaktır.

12 – Kivi:  İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde kilo vermeye yardımcı olan kivi aynı zamanda tok tutar. Bilimsel araştırmalarla yağ yaktığı kanıtlanmıştır. Kilo vermek isteyenlere tavsiyemizdir

13 –  Kırmızı biber; Gerek közlemesi, gerek yemeklerde kullanılmasıyla lezzeti iki katına çıkartan kırmızı biber yağ yaktırırken aynı zamanda kilo vermeye yardımcı oluyor.

14 – Hayvansal proteinler:  Özellikle tavuk protein bakımından oldukça zengindir ve tok tutar. Sahurda kahvaltı etmek yerine dilerseniz tavuk ve patates haşlama yiyebilirsiniz.

 

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.