Sahurda Yenmesi Gerekenler nelerdir? Hangi yemekler tok tutar ve susatmaz

Sahurda Yenmesi Gerekenler nelerdir? Hangi yemekler tok tutar ve susatmaz

Sahurda Yenmesi Gerekenler nelerdir? Hangi yemekler tok tutar ve susatmaz

Sahur genelde oruç tutarken ihmal edilen bir öğündür. Özellikle çalışanların bu öğünü atladığı görülür. Gerekçe olarak ise uykusuzluk çekmek istemediklerini öne sürerler. Aslında sahurda yenecekleri akşamdan belirleyip sahuru daha kısa bir sürede atlatabiliriz. Sahurdan sonra da bir iki saat uyumaya yetecek zamanımız kalabilir. Sahurda uyanıp beslenmemize dikkat etmek hem açlık hem de susuzluk sorunlarına faydalı olacaktır. Sahuru atlamak demek gün boyu hem aç kalmak hem de susuz kalmak demektir. Bu nedenle hele ki çalışanların uyku problemine kanmayıp sahur yapması gerekiyor.

Sahurda Beslenme Şekli

Sahur yapmanın önemi biliniyor. Fakat sahurda ne yenmesi gerektiği çok da bilinmiyor. Bu yüzden olacak ki açlık ve susuzluk şikâyetlerini çokça duyuyoruz. Sahuru hem kahvaltı usulüyle hem de yemek tarzında geçirebiliriz. Yemek tercihinde bulunduysak fazla tuzlu, yağlı, yakıcı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Çabuk Acıktıran Gıdalar: Sahurda makarna hem kolay yapıldığı için hem de lezzet bakımından tercih edilir. Ama makarna çabuk acıkmaya sebep olan bir gıdadır. Bu nedenle sahurda makarna tüketmemeye özen göstermek gerekir. Çabuk acıktıran başka bir gıda da patatestir. Patatesli yemeklerin ya da atıştırmalıkların yapımı kolay olduğu için sahurda tercih edilebiliyor. Ama ilerleyen saatlerde derin bir açlık hissi oluşmasına da sebep olabilir. Çabuk acıktıran başka bir gıda da pirinçtir. Yerken doyduğunuzu zannederken gün içinde aniden bir açlık hissedebilirsiniz.

Tokluk Hissi Veren Yiyecekler: Sahurda aldığımız gıdalarla uzun süre aç kalıp aynı zamanda dinç kalabilmek de mümkün. Bu besinler arasında yeşil sebzeler de yer alıyor. Özellikle çiğ tüketebileceğimiz yeşil sebzeler hem sindirim problemleri yaşamamıza engel oluyor hem de tok tutuyor. Tok kalabilmek için almamız gereken başka bir gıda da yoğur. Yoğurt hem açlık hem de susuzlukla mücadele etmemizi sağlıyor. Bunun yanında sindirime de yardımcı oluyor. Yoğurt gibi hem açlığa hem de susuzluğa iyi gelen başka bir gıda da kefir. Kefir tüketimi oruç zamanında önemli faydalar sağlıyor. Hemen birçok sağlık problemine iyi gelen kefir oruçlarda da imdadımıza yetişiyor. Kuru gıdalar da gün boyu kendimizi tok hissetmemiz için tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. Ceviz ve badem bu gıdalar arasında sayılabilir. Sahurda tüketmeye özen göstermemiz gereken başka bir gıda da yumurta. Yumurta hem enerji veriyor hem de uzun süre tok kalmaya sebep oluyor. Günümüzün enerjik geçmesi için peynir tüketmeye de özen göstermeliyiz. Peynir her zaman kahvaltılarımızda da yer alması gereken bir gıdadır. Bunun yanında yeterli miktarda zeytin tüketilebilir ancak tuzlu zeytin çabuk acıkmaya sebep olabilir.

Susuzluğu Arttıran Gıdalar: Yaz aylarında oruç tutmanın en büyük zorluğu susuzlukla baş etmektir. Hem sıcaklık değerlerinin artması hem de açlık ve susuzluğun uzun sürmesi bizi önlem almaya yönlendiriyor. Madem uzun süre aç ve susuz kalacağız o hâlde susuzluğumuzu arttıran gıdalardan da uzak duracağız. Bu gıdaların başında işlenmiş gıdalar yer alıyor. Sucuk, pastırma gibi gıdaları sahurda tükettiğimizde o anki tokluk hissiyle mutlu olabiliriz. Fakat ilerleyen saatlerde yoğun bir susuzluk hissiyle mücadele etmemiz gerekebilir. En azından sahurda bu gıdaları tüketmemeliyiz. Susuzluğu arttıran başka gıdalar da var. kızartmalar da bu konuda işlenmiş gıdaları aratmıyor. Yerken büyük keyif aldığımız kızartmalar gün içinde bizi uzun süre susuz bırakabiliyor.

Bütün bu bilgilere dikkat ederek, sahurda kızartma ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Tuz oranı düşük ve daha az yağlı gıdalar susuzluğun önüne geçebilir.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir