Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Öğren! ( Nihat Hatipoğlu)

Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Öğren! ( Nihat Hatipoğlu)

Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Öğren! ( Nihat Hatipoğlu)

Sakız çiğnemek orucu bozar mı? Sakız çiğnemenin orucu bozup bozmadığı durumlar ile ilgili bilinmesi gerekenler vardır. Öncelikle sakız şekerli ya da aromalı şse bu durumda kişi bir tat alacağından dolayı orucu bozulmuş olacaktır.

Eğer sakız tatsız ve şekersiz ise yine bu durumda parçalanıp mideye gidip gitmediği dikkate alınmalıdır. Eğer beyaz ve daha önceden çiğnenmiş ve tat ya da koku alınmayan sakız ise bu orucu bozmayacaktır.

NİHAT HATİPOĞLU;

Nihat Hatipoğlu’nun orucu bozan haller konulu yapmış olduğu açıklamalarda ramazan ayında oruç tutan bir kişinin oruçlu iken sakız çiğnemesi orucu bozan etkenler arasında yer alıyor.

Bu nedenle oruçluyken sakız çiğnenmesi durumunda tutulan orucun kaza edilmesi gerekiyor. Sakız yutulan bir şey olmasa da çiğnenmesi durumunda sindirim sistemini harekete geçirdiğinden orucu bozuyor.

Ramazan ayında oruç tutan kişilerin sakız çiğnemeleri oruçlarının bozulmasına neden olan etkenler arasında yer alıyor.

Sakız ağız içerisinde tükürük bezlerinin salgılanmasına neden olduğu gibi tükürük bezlerinin salgılanması ile birlikte midedeki asitleri de harekete geçiren bir özelliğe sahiptir.

Bu nedenle sakız ramazan ayı içerisinde çiğnendiğinde orucu bozan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle orucun kazası gerekiyor.

 

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir