Sarımsağın cilde yüze sivilce ve lekelere faydaları nelerdir

Sarımsağın cilde yüze sivilce ve lekelere faydaları nelerdir

Sarımsağın cilde yüze sivilce ve lekelere faydaları nelerdir

Genel olarak düşünüldüğünde sarımsağın cilde faydaları; içerisinde bulunan allisin, ciltte mantar oluşmasını engellediği gibi yaşlanmayı geciktirici ve cildi düzeltici bir yapıya da sahip olmasıdır. Vücutta antioksidan seviyesinin artmasını sağlar. İçeriğinde yer alan sülfür bileşeni ise enfeksiyonları önler. Vücutta iltihabın azalmasına yardımcı olur.

Sarımsağın Akne Ve Leke Tedavisinde kullanımı

Sarımsakta ki allisin maddesi, yapısı gereği tedavi amaçlı akneler üzerinde kullanılır. Sarımsağın içerisinde bulunan antioksidanlar, bakterilerin ölmesini sağladıkları için akne tedavisinde başarılı olmaktadır.

Akne tedavisinde sarımsak nasıl kullanılmalı?

Çiğ sarımsak biraz kesilerek üzerine baskı uygulanır. İçinde ki sıvının çıkması sağlanır. Hemen sonrasında sarımsak sivilce olan yere sürülür. 5 dakika beklenir. Daha sonra soğuk su yardımı ile yıkanır. Bir gün sonra kızarıklılığında ve kabarıklılığında azalma gözlemlenir.

Akneleri yok edilmesi gereken diğer bir uygulama, 2-3 parça sarımsağın suyu ile beyaz sirke karışımını aknelerin üzerine sürmektir. Beyaz sirke cildin PH seviyesini sabitlerken, sarımsak da enfeksiyonu öldürmek için mücadele eder.

Sarımsağın Siyah Noktaların Giderilmesi İçin Kullanımı

Yağlı cilde sahip olan kişilerin en büyük sıkıntısı siyah noktalardır. Siyah noktalardan kurtulmak için evde hazırlanacak bir maske yeterli olacaktır. Bunun için 2-3 diş sarımsak ezilerek, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı, yarım yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak macun kıvamı elde etmek için bir miktarda bal ilavesi ile istenilen madde hazırlanır. Daha sonra bu macun yüze sürülür. 2-3 dakika bekletilir. En son kısımda da ılık su ile güzelce yıkanır.

Sarımsağın yaşlılık belirtileri ile savaşı ve gözenekleri küçültme etkisi

Sarımsak yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde cildin genç ve sıkı kalmasına yardımcı olur. Sarımsak da yer alan sülfür ise vücudun kolojen üretmesinde çok büyük etki sağlar. Genişlemiş gözeneklerinde görünüm olarak bayanlarda sorun yaratması, kaçınılmaz bir sorundur. Bu gözeneklerle mücadele için ezilmiş birkaç diş sarımsağın yüze sürülmesi yeterli olacaktır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile güzelce yıkanması ise zorunludur.

Ciltteki çatlakların giderilmesi için sarımsak uygulaması

Hamilelik gibi bazı durumlardan dolayı ciltte oluşan çatlakların giderilmesi konusunda sarımsaktan da yardım alınabilir. Sarımsak yardımı ile de bu çatlaklardan tamamı ile kurtulabilmek mümkün olabilir. Bir kaç adet sarımsağı ezdikten sonra sarımsak suyu ile sıcak yağı karıştırmalı ve bunu çatlak olan yerlere uygulamalıdır. Birkaç hafta sonunda etkisi rahatlıkla görülebilir.

Sarımsağın Saçlar İçin Kullanımı

En güzel, doğal saç uzatma şekli sarımsakla mümkündür. Sarımsağın içerisinde bulunan allisin, saç derisini besleyerek kan dolaşımını arttırır. Antibakteriyel özelliği ile de kepeğe iyi gelir. Sarımsağın bileşenlerinde bulunan sülfür maddesi, kepeğin şiddetini azaltır.

Sarımsakla ilgili uygulamalarda en kolay yol, şampuana veya saç kremine bir diş sarımsak ilave etmektir. Fakat bu şampuan veya saç kremini ayda iki seferden fazla kullanmamak gerekir.

Sarımsağın cilde yüze sivilce faydası

 

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.