Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Vücudun birçok bölgesine faydası olduğu gibi, sarımsağın saça faydaları da oldukça fazladır. Bu nedenle tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de saçların güçlenmesi için, yaygın olarak sarımsak kullanılıyor.

Sarımsağın İçeriğinde Neler Var?

Sarımsağın içinde bol miktarda su bulunuyor. Daha sonra ise, organik ve inorganik olarak tanımlanan maddeler bulunuyor. Bunların dışında ise, saça ve vücuda faydası olan kükürt bileşiği (33 çeşit), aminoasit (17 çeşit), çinko, germanyum ve vitaminler ( A, C, E ve B1 gibi)bulunuyor. Sarımsağın güçlü bir antibiyotik özelliği olduğu da biliniyor.

Saçlara Çok Fazla Faydası Bulunuyor

Sarımsak içeriğinde bulunan maddeler vasıtası ile saç ile ilgili birçok sorunun çözümüne yardımcı oluyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Güçlü bir antibiyotik özelliği bulunduğundan, sarımsak zarar görmüş saç hücrelerinin onarılmasını sağlar. Hücreler sağlıklı olduğunda ise, saçlar da daha sağlıklı olarak uzamaya devam eder.
  • Kalsiyum açısından da zengin olan sarımsak, saça uygulandığında saçlardaki kırık oluşumlarını giderir
  • Saçların daha sağlıklı, ışıltılı ve parlak görünmesine, sarımsağın içindeki sülfür katkı sağlar
  • E vitamini saçlar için hayati derecede öneme sahiptir. Sarımsağın içeriğinde bulunan E vitamini, özellikle saç dökülmelerinin durmasına yardımcı olur
  • Sarımsağın içeriğinde, alisin adı verilen bir madde bulunur. Bu madde özellikle saç diplerinin aşırı yağlanmasına ve kepek oluşumuna engel olur
  • Saç diplerine uygulanan sarımsak, bu bölgedeki kanın akış hızını arttırır. Bu da hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar
  • Sarımsak ayrıca, saçlara zararlı böceklere (bit ve pire gibi) karşı da koruma sağlar

Sarımsağın faydalarından dolayı, en ünlü kozmetik firmaları bile saç ürünlerine sarımsağı da eklemişlerdir. Sektörde özellikle sarımsak şampuanı yaygın olarak bulunmaktadır.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Sarımsağın saç çıkarıp çıkarmadığı sıklıkla sorulan soruların başında geliyor. Sarımsağın saç çıkarıcı özelliği bulunmamaktadır. Ancak, saçların çıkmasına engel olan sorunları yok ettiğinden, çıkması gereken saçlar daha da güçlü olarak çıkmaktadır.

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsağın saça yaygın olarak iki şekilde uygulaması bulunuyor. Birincisi ikiye kesilerek sorunlu olan saç diplerine sürülmesi ve sonra zeytinyağı ile masaj yapılması. İkincisi ise, suyunun çıkarılıp şampuana ilave edilmesi.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir