Sebze pişirmenin esasları püf noktaları ve kolay yöntemleri nelerdir ?

Sebze pişirmenin esasları püf noktaları ve kolay yöntemleri nelerdir ?

Sebze pişirmenin esasları püf noktaları ve kolay yöntemleri nelerdir ?

Yaz ve kış aylarında sofralarımızda en çok tercih ettiğimiz yiyeceklerden biriside sebzeler oluyor. Biliyorsunuz ki Türk mutfağı için sebzeler çok önemlidir ve yapılan yemekler ise harika oluyor. Her akşam sofralarımızda güzel sebzeler olur değil mi. Hem lezzetli , hem de sağlık açısından önemli olan bu sebzelerin bir de püf noktaları bulunuyor. Evet püf noktaları sayesinde yapacağınız yemek daha lezzetli olabilir.

Hiç sebze sevmeyenler varsa bu vereceğimiz püf noktalar sayesinde sebzeleri daha çok seveceksiniz. Hadi o zaman lezzetli bir sebze yapmaya başlayalım. Sebze pişirirken birçok kişi kokusu kötü olduğundan dolayı yapmıyor ama bu kadar sağlıklı yiyeceği aslında kaçırıyor. Neyse bu rahatsız edici kokuyu önlemek için sirke kullanacağız. Sirke kokuyu bastırır ve bu sayede kötü koku oradan kalkmış olur.

Lahana yapacaklara da birkaç tüyo verelim. Lahana pişince ortaya gerçekten ağır koku çıkıyor. Bu yüzden dolapta saklanması pek önerilmez sizler de taze iken hemen pişirin ve tüketin.

Kötü kokuları önlemek için yapacağınız bir diğer yöntem ise arkadaşlar pişirme süresini kesinlikle çok fazla uzatmayın. Çok fazla pişirme olunca sebzeler ezilir ve yumuşar bunun için orta seviyede pişirme yapın.

Sebzeyi pişirirken birçok kişinin yaşadığı sorun yağı tam olarak içine almamasıdır yani sebzeler yağını alamadığı için tabakta vıcık vıcık olur. Bunu önlemek için de arkadaşlar yemek yapmadan önce az bir şey su ile tavada yağsız olarak pişirin , yemeğinizi pişirince üzerine az yağ döküp karıştırmaya başlayın. Yalnız yağı dediğimiz gibi az koyun az koyarsanız sebzelerinize yayılması daha kolay olur.

Sebzelerin içerisinde bulunan vitaminler hızlı bir şekilde azalır bu yüzden sizler taze olduğu anda hemen tüketmeye çalışın. Sebzelerinizi yaparken kesinlikle soğuk su ilave etmeyin çünkü soğuk su ilave ederseniz sebze değerini kaybeder , bunun için sıcak su ile yapılan yemekler daha iyi ve lezzetli olur.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir