Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Meyveler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Meyveler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Meyveler

Kalıtsal hastalıklardan biri olan şeker hastalığı kandaki şekerin anormal seviyelerde yükselmesi ya da düşmesine sebep olur. Tıbbi tedavinin yanında bu hastalıkta düzgün ve dengeli beslenmekte çok önemlidir.

Doğada bulunan birçok meyve ve bitkinin bu hastalıkla başa çıkabilmek için fayda sağladığı bilinmektedir.

Ayrında ve düzenli olarak tüketin bu besinler kandaki şeker oranının düzenlemesi adına şeker hastalarına yardımcı oluyor.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Çemen Otu: Çemen otu tohumunun yaklaşık yarısı mucilage adı verilen çözünebilen liflerden oluşur. Tohum, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olan altı çeşit bileşik içerir.

Soğan: Soğan özellikle de soğanın kabuğu, son derece zengin bir kuersetin diyabetik retinopati gibi, diyabet hastalarında sık görülen göz sorunlarında etkili bir bileşik kaynağıdır.

Sarımsak: Soğan gibi, sarımsağın da mükemmel bir kan şekeri kontrol özelliği vardır. Eğer mümkünse sarımsağı çiğ yiyin, ya da yemeklerinizin içinde pişirin.

Hatmi çiçeği: Hatmi çiçeğinin kökleri, pektin olarak bilinen çözünebilen bitkisel lifler bakımından zengin bir kaynaktır. Pektin kullanımı, kan şekeri seviyesini düşürmek için en etkili yolardan bir tanesidir.

Defne: Yapılan araştırmalar yarım çay kaşığı gibi çok az miktarlarda kullanılması halinde defneyaprağının vücudun insülini çok daha verimli kullanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Limon: Özellikle yemeklerle tüketildiği zaman, glisemik indeksleri düşürmeye yardımcı bir meyve.

Yemeklerle birlikte limon tüketilmesi de şeker hastalığına iyi gelir.

Muz: Muz özellikle karbonhidratlı besinler ile yenildiğinde, karbonhidratlı yiyeceğinin kan şekeri üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için faydaları olan meyveler arasındadır.

Greyfurt: Mineral bakımından yüksek olan greyfurtu gün arasında bir adet tüketmeniz halinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

19 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir