Şekeri Düşüren Yiyecekler nelerdir ve hangileridir listesi

Şekeri Düşüren Yiyecekler nelerdir ve hangileridir listesi

Şekeri Düşüren Yiyecekler nelerdir ve hangileridir listesi

Günümüzde birçok kişide yaygın bir şekilde görülen şeker hastalığı hastalara oldukça sorun yaratabilmektedir. Diyabet olarak da bulunan şeker hastalığının başlıca sebebi insülin seviyesinin istenin seviyede olmamasından kaynaklanmaktadır. İnsülinin yeterli seviyede salgılanmaması neticesinde Tip-1 ve Tip-2 olmak üzere iki adet şeker hastalığının oluşması mümkün olmaktadır. Bu hastalık neticesinde, kişilerde yorgunluk, kilo kaybı, sürekli idrar yapma, gözlerde hasar oluşması, vücuttaki yaraların geç iyileşmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Şeker seviyesinin sürekli olarak kontrol altında tutulması halinde, bu tür sıkıntılar minimum seviyelere indirilebilir ve hasta kişi, sağlıklı bir birey gibi normal hayatına devam edebilir. Sürekli olarak insülin tedavisi için kendinize iğne yapmanın yanı sıra, doğal besinler sayesinde de şeker oranınızı doğru bir seviyede tutmanız mümkün olacaktır.

Şekeri Düşürmek İçin Ne Yapmalı

Kan şekerini düşürmek için, denenmiş ve oldukça faydalı olan birçok besin kaynağı mevcuttur. Doğru besin kaynağı sayesinde, artık şeker hastalığından muzdarip olmayacak ve normal bir hayata dönüş yapabileceksiniz.

  • Acı Kabak: Acı kavun adıyla bilinen bu bitki, şeker düşürücü özelliği sayesinde, diyabet hastaları arasında oldukça tercih edilen bir ürün olmaktadır. İnsülin salgılamaya yardımcı olan pankreasın doğru bir şekilde çalışmasını sağlayan bu bitki, Tip-1 ve Tip-2 hastalıklarına sahip kişilerin kullanabileceği bir üründür. Bitkinin tohumlarını temizledikten sonra, meyve sıkacağı vasıtasıyla suyunu sıkmanız gerekmektedir. Bu suyu her sabah kullanmanız halinde, 2 ay sonra şeker seviyenizin normale döndüğünü görmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda yemeklerinize katarak da acı kabağı tüketmeniz mümkün olmaktadır.
  • Tarçın: Toz halinde satışı yapılan tarçın, insülin seviyesini oldukça doğru bir şekilde normalleştirmekte ve diyabetle mücadelede etkin bir rol oynamaktadır. Ancak tarçın kullanımı oldukça önemlidir, çünkü tarçının fazla kullanımı karaciğerin zarar görmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle belirtilen oranlarda tarçın tüketimi sizin için ideal olacaktır. Ilık bir suya, bir çay kaşığı kadar tarçın atıp karıştırdıktan sonra bu suyu içmeniz, yeterli tarçın tüketimini sağlayacaktır. Günde bir kez yapacağınız bu işlem neticesinde, şeker seviyelerinizin olumlu bir seviyeye indiğini görmeniz mümkün olacaktır.
  • Çemen: Yüksek oranda lif içeren bu ürün sayesinde, şeker seviyeniz oldukça düşecektir. Kan şekerini düzenleyen bu besin, insülin salgılanmasını uyardığından dolayı, tedavide istenilen sonuçları verebilmektedir. Bir miktar suya geceden iki kaşık çemen ekleyerek, bu suyu sabaha kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu sayede glikoz seviyesi oldukça düşecek ve rahat bir şekilde şeker hastalığınızla baş edebileceksiniz.

Şekeri Düşüren İçecekler

Şeker hastalığında en önemli konulardan birisi de, doğru sıvı tüketimidir. Doğru sıvı tüketimi için çay, kahve, alkol, kakao gibi içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bol bol su tüketilmesi halinde, şeker hastalığında bir nebze rahatlama sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bitki çayları da bu konuda oldukça mükemmel bir hizmet verecektir.

Şekeri Ne Düşürür

Günümüzde şekeri düşüren yiyecekler ve içeceklerin yanı sıra şeker hastaları için birçok farklı tedavi yöntemi bulunmakta olup, öncelikli olarak, spor yapılması şarttır. Fazla kiloların şeker hastalığını tetiklemesinden dolayı, günlük spora dikkat edilmesi gerekmekte, aynı zamanda patates, yer elması gibi karbonhidratlar ve protein ağırlıklı beslenmek oldukça önem teşkil etmektedir.

 

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir