Şevval Ayı Orucu Hangi Günler Ne Zaman Tutulur Ve Biter? Fazileti Nedir

Şevval Ayı Orucu Hangi Günler Ne Zaman Tutulur Ve Biter? Fazileti Nedir

Şevval Ayı Orucu Hangi Günler Ne Zaman Tutulur Ve Biter? Fazileti Nedir

Şevval ayı Ramazan ayından sonra gelen 30 günlük süreçtir. Bu faziletli günlere özel olarak yapılan önemli ibadetlerin olduğunu biliriz. Oruç da bu ibadetlerden biridir. Özellikle de 6 günlük olarak bilinen Şevval ayı orucu sizler için en önemli oruçlardan sayılabilir. Peki şevval ayı orucu hangi günler tutulur? İlk olarak Şevval ayının girdiği gün tutulması konusunda Ramazan bayramının geldiği bilinmektedir. Ki bayramın ilk gününde oruç tutmak haramdır. Bu sebeple Şevval ayının ilk günü ramazan bayramı olduğu için oruç tutulması uygun değildir diyebiliriz. Diğer bayram günlerinde ise nafile oruç olarak bu 6 günlük orucu tutabilirsiniz.

Şevval Ayı Orucu Fazileti

Ramazan ayı haricinde oruç tutulması durumunda sevapların daha da fazla olacağı bilinmektedir. Şevval ayı da bu aylardan biridir. Ve bu ay içinde 6 günlük orucunu eksiksiz olarak tamamlayan her Müslüman kişiye bir senelik oruç sevabı kazandıracaktır. Tabi ki orucun ara vermeden peş peşe günlerde tutulma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Şevval ayı içinde aralıklar ile tutulabilmektedir. Bu ay içinde 6 günlük orucu tamamlayanlar için bir de anadan doğma gibi günahsız olunacağına dair ayet de bulunmaktadır.

şevval ayı orucu hangi günler tutulur

Şevval Ayı Orucu Ne Zaman Biter?

Şevval ayı hemen Ramazan bitiminde başlamaktadır. Fakat oruç tutmak için Ramazan bayramının birinci gününün bitmesini beklemelisiniz. Ramazan ayının bittiği günden itibaren 30 gün oruç tutulması mümkündür.

şevval ayı orucu hangi günler tutulur görsel

https://www.youtube.com/watch?v=usDdfuo9Jp8

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir