Dini Konular

Şevval Ayı Orucu Ne Zaman Hangi Günler Tutulur? Kısaca

Şevval ayı Ramazan ayının bittiği günden itibaren başlayan aydır. Bu kadar önemli olan faziletli ve bereketli bir ay içinde oruç tutmak da son derece önemlidir ve sevabı da çok fazladır. 6 günlük Şevval orucu da bu ay içinde takip edilmesi gereken oruçlardandır ve tüm günahların kefareti olarak sayıldığı da bilinmektedir.

Şevval Orucu Tarihleri

Tarih olarak Şevval ayı oruçları içinde özel tarihlerin olmadığı bilinmektedir. Ramazan ayı bittikten sonraki ilk günden itibaren hemen Şevval ayı başlamaktadır. Bu ay içinde ilk gün hariç diğer günler içinde de oruç tutulması caiz olarak görülmektedir. Bayramda oruç tutmanın haram olması sebebi ile ilk gün oruç tutulması uygun görülmemiştir. Sizin için en uygun olan tarihlerde oruç tutmanız bu 30 günlük periyotta mümkündür.

şevval ayı orucu ne zaman tutulur

Şevval Orucu Nasıl Tutulur?

Ramazan ayının oruçlu geçmesi ve bunun peşinden de Şevval ayı içinde 6 gün oruç tutulması halinde tüm yılı oruçlu olarak geçirmiş sayılması da en büyük mükafatlardandır. Şevval ayının ilk günü haricindeki diğer günler içinde toplam 6 gün tutulması yeterlidir. Üstelik bu orucun aralıklar ile tutulması da mümkündür. Şevval ayının ilk gününde tutulmamasının sebebi ise bayramın ilk günü olmasıdır. Bilindiği üzere Ramazan bayramının ilk günü oruç tutulması da haramdır. Böylelikle şevval ayı orucu ne zaman tutulur sorusuna net olarak cevap vermiş olmaktayız.

şevval ayı orucu ne zaman tutulur görsel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı