Sezaryen Sonrası Bakım

Sezaryen Sonrası Bakım

Sezaryen Sonrası Bakım

Cerrahi müdahale ile yapılan doğuma sezaryan doğum denmektedir. Sezaryanlı olan birinin iyileşme süresi biraz uzun olabiliyor. Çünkü açık yara oluyor ve oranın kapanması gerekiyor , ama normal doğumda böyle bir şey olmuyor. Sezaryan öncesi biliyorsunuz bakım çok önemli bununla beraber sonrası yapılan bakımda oldukça önemli olmaktadır. Sezaryan sonrası olan bakım annenin tamamen kendisini korumasıyla alakalı bir durumdur.

Normal doğum olmadığından dolayı iyileşme uzun süreceğinden bu dönemlerde biraz zorlanacaksınız bu yüzden bakım gerçekten çok önemli faktörlerden birisidir. Eğer ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon meydana gelirse o zaman daha uzun sürebilir. Sezaryanlı olan anne ortalama olarak hastane de 3 gün kadar yatmaktadır. İlk gün hemşireler tarafından sürekli gözetim altında olur 3.günün sonunda ise eve çıkabiliyor , evde ise uyku ve bol bol dinlenmesi gerekiyor.

Bu tüm sezaryan olan kadınlar için geçerli bir durumdur. Neyse eve çıkış sonrasında arkadaşlar aralıklı olarak kısa yürüyüşler yapabilirsiniz bu iyileşmenizi hızlandırma anlamına gelir. Her gün bu yürüme işlemini yapın iyileşme süresini azaltmış oluyorsunuz ve kısa süre sonra kendinizi tam toparlayabileceksiniz. Anne normal doğum yapmadığı için sancıları biraz fazla olabilir ama merak etmeyin günden güne bu sancı azalacaktır. Sancılı dönemde ağrı kesici kullanın ama doktorunuza sorun.

Çünkü anne bebeğini emzirdiği için doktor önerisi almadan içerse bebeğe yan etki yapabilir. Sezaryan sonrası olan bakım açık yaranın korunmasıyla ilgilidir ve sizler hapşurma veya öksürük sırasında dikişli olan bölgenize yastık ile baskı yapın böylelikle dikişlerinizi korumuş olursunuz. Sezaryan sonrasında hafif bir kanama olabilir onu ped kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer kanama az değil çok fazla geliyorsa o zaman mutlaka doktora gidiniz. Anne bu dönemlerde tabiki de bebeği ile iletişimi kesmesin emzirmeye devam etsin. 3 gün için de bebeğin emme alışkanlığı oluşacaktır.

Anne bu dönemde fedakarlık yapmalıdır canı acıyacak ama bebeğini düşünmelidir. Dikişli olan yeriniz de bandaj olacak onu sakın çıkarmayın aynı zaman da genital bölgenizi her zaman temiz tutun. Bir de anneler bebeğin göbek bağının da olan bandajı çıkartmayınız. Sezaryanlı olan anneler 1 hafta sonra doktora giderek dikişlerini çıkartabilirler. Şunu da unutmayın sezaryanla dünyaya gelen bebek normal bebeğe göre daha çok hasta olmaktadır.

sezeryan sonrası bakım kadınlar kulübü

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir