Sigorta Şirketi Çalınan Yada Pert Olan Bir Araç İçin Ne Kadar Ödeme Yapar

Sigorta Şirketi Çalınan Yada Pert Olan Bir Araç İçin Ne Kadar Ödeme Yapar

Sigorta Şirketi Çalınan Yada Pert Olan Bir Araç İçin Ne Kadar Ödeme Yapar

Vasıta sahibi olmak hatta hayallerdeki otomobili satın almak, bütün bireylerin hayalidir hiç kuşkusuz. Bireyler, yıllar boyunca sürekli çalışıp, kazançlar sağlayarak, alacakları oldukları aracın hayalini kurarlar. Zamanı geldiğinde bir taşıt kredisi veya normal şekilde çalışıp kazanarak, hayallerindeki vasıtası satın almak için tez zaman da satın alırlar.

Trafikte çok güvenli sürüş deneyimlerini yaşamak için ise kasko ve trafik sigortası yaptırmak şart.

Çok sayıda sigorta sahibi, herhangi bir hadise sonucunda aracın pert olması ya da aracın çalınması olasılığı durumlarda sigorta bedeli olarak ödenecek olan miktarın ne kadar ödeneceğini merak eder.

Bu konu ile ilgili türlü söylentiler varsa da gerçekte cevap pratik ve tektir.

Poliçede Belirtilen Sigorta Bedeli Mi ödenir?

Aracın pert durumuna gelmesi durumlarında, sigorta şirketi nedeni ile ödenecek tutar, aracın hasar anındaki piyasa bedeli üstünden hesaplanır. Dolayısıyla bu tutar, poliçedeki sigorta bedelini geri planda bırakır.

Bu uygulamayı bir örnek üstünden anlatırsak; örnek olarak aracınızı 50 bin TL’lik bir vasıta kasko bedeli üstünden sigorta yaptırdınız.

Ancak araç kaza yaptığı zaman, yani herhangi hasar anında alan değeri 40 bin TL… Bu halde aracın sigorta tazminatı, o anki piyasa kıymeti olan 40 bin TL üzerinden hesaplanacaktır.

Araç Olur da Çalınırsa Çalındığında Yapmanız Gerekenler

Oto hırsızlığı olaylarında, çalınmış olan araç 30 gündelik yasal zaman kapsamında bulunamamışsa, ilgili resmi makamdan alınan yetki ile sigorta şirketlerine başvurulup, sigorta tazminat ücreti alınır.

Sigorta tazminatı alındıktan itibaren aracın bulunması ile birlikte sigorta sahibi, olayı hemen sigortacıya bildirmek mecburiyetindedir. Bu aşamada gerçekleşecek iki seçenek olmaktadır:

• Sigortalı, aldığı bedeli şirkete iade eder

• Sigortalı, aracının mülkiyetini sigorta şirketine devreder

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir