Sinüzite Ne İyi Gelir

Sinüzite Ne İyi Gelir

Sinüzite Ne İyi Gelir

Burun ve boğaz bölgesinde sağlıklı bir şekilde mukoza oluşması için bizim yeterli miktarda A vitamine ihtiyacımız vardır. A vitamini karşılamak için ; yumurta sarısı , yoğurt , kabak , havuç , yapraklı sebzeler ve domates yemeliyiz. A vitamini aynı zaman da sinüzite çok iyi gelmektedir. Şimdi diğer maddelerimize de sıra sıra bakacağız.

C vitamini : Biliyorsunuz ki c vitamini bizi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korumakta bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Yani soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi sinüzite yol açacak hastalıklardan korur dirençli yapar. Çinko minerali ise grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulmamızı sağlar.

Sinüzit olan bir kişi kesinlikle acı biberli yiyecekler yesin çünkü acı biberli olan yiyecekler sinüsleri açmaktadır. Fakat fazla yenmesi durumunda mide rahatsızlığına yol açabilir.

Bunların yanı sıra bol sarımsakla hazırlanmış olan çorbaları tüketin tıkanmış olan burun yollarını açar , boğazınızı yumuşatır. Bir diğer faktör ise zencefil tavsiye edilmesidir aynı zaman da baş ağrısını hafifletmektedir. Sizler yemeklerle birlikte veya çayla zencefili tüketebilirsiniz.

İsteyenler ise doktorundan iltihabı geçirmek için antibiyotik alabilirler.

En çok yapılan yöntemlerden birisi de şudur ; İlk olarak su kaynatın ve kaynattığınız suyu tencereye koyun , başınıza havlu örtüp eğilin ve dikkatli bir şekilde buharı soluyun bu en etkili yöntemlerden birisidir. Burnu çok dolu olanlar ise tuzlu su yapabilirler. Veya eczanelerde bulunan Sinüs Rinse adlı ürünü alıp kullanabilirler. Sinüs Rinse amacı burnu temizlemektir doktorlar tarafından ise önerilmektedir. Tabi sizler yine de doktorunuza sorun ve o önerirse alın.

Sinüzitten Korunmak ya da Sinüziti Rahatlatmak İçin Neler Yapılmalıdır

– Alerjiniz varsa onu kontrol altında tutmaya çalışın

– Sigara dumanı ve burnunuzu tahriş edecek yerlerden uzak durun

– Dengeli beslenip , düzenli bir şekilde egzersiz yapın

– Sinüzit oluşumunda önemli olan etkenlerden birisi de dişlerdir. Eğer dişiniz de iltihap veya çürükler varsa sinüzite yol açabilir. Bu sebepten dolayı arkadaşlar diş bakımınız her zaman iyi olmalıdır düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalayın ve diş muayenesine gidin.

– Bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin.

– Kuru olan mekanlardan uzak durun

– Burnunuz her zaman temiz olsun düzenli olarak yıkayın

– Yatarken başınızın altına ilave olarak yastık koyun ve öyle uyuyun

– Burnunuza karşı nazik olmaya çalışın ve temizlerken fazla zorlamayın

– En önemli etkenlerden birisi de tahriş edici maddeler , toz ve sigara gibi alerjileri tetikleyen maddelerden uzak durun bunlar sinüzite neden olabilir. Hava filtresi kullanmak ise burnu bu tür maddelere karşı korumaktadır tercih etmek isteyenler edebilir.

sinüzite ne iyi gelir evde

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir