Kadınca

sivilce ve akneler için evde yapılabilecek maskeler doğal çözümler

Özellikle gençlik döneminde ciltte oluşan sivilceler ve akneler kişilere oldukça büyük problemler oluşturur. Sivilce ve aknelerin giderilmesi için tıbbi yöntemlerin ve ilaçların yanında evde yapılan cilt maskelerine de başvurulur. Evde yapılan maskeler doğal oldukları, içinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığı için cilde zarar vermezler. Sivilce ve akne için evde yapılan maskeler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Aspirin ve limon suyu maskesi sivilce ve akneler için kullanılan maskelerin başında gelir. Aspirin içerisinde salisilik asit barındırmaktadır. Limon suyu da antibakteriyer bir özelliğe sahiptir. Aspirin ve limon suyu birleşimi içlerinde barındırdıkları maddeleri daha yararlı hale getirir. Sivilce ve aknelerin kurumasını sağlar. Aynı zamanda cildin renginin düzenlenmesine de yardımcı olur. Aspirin ve limon suyu maskesini hazırlamak için;
  • 3 ya da 6 adet aspirin
  • 1 limon
  • Karbonat
  • Sıcak bal

Aspirin ve limon suyu maskesini hazırlamaya aspirinleri ezerek başlayın. Kullanacağınız miktara göre aspirin sayısını ayarlayabilirsiniz. Her 3 aspirin için bir yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve kıvamının koyulaşması için bekleyin. Eğer cilt yapınız kuru ise karışımın içine 1 yemek kaşığı ısıtılmış bal ve birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Eğer cildiniz yağlı ise limon suyunu birkaç damla artırın. Karışımın birbiri ile homojen bir şekilde bütünleşmesi gerekiyor. Hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinizin tamamına ya da sivilce olan bölgelere uygulayın ve maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra bir bezi önce sıcak suya ve ardından karbonata batırın ve bu bez ile yüzünüzü temizleyin.

 1. Çilekli ve yoğurtlu maske de yine aynı şekilde içerdiği salisilik asit bakımından sivilce ve aknelerin giderilmesi için kullanılmaktadır. Çilekli ve yoğurtlu maskeyi hazırlamak için;
  • ¼ su bardağı taze çilek
  • ¼ su bardağı yoğurt

Çilekli ve yoğurtlu maske için çileğin ve yoğurdun oda sıcaklığında olması gerekiyor. Çeliği ve yoğurdu blender ya da bir çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. Ardından maskeyi cildinizin tamamına uygulayın ve 10 – 15 dakika bekleyin. Sonrasında cildinizi ılık su ile yıkayın.

 1. Çilek, bal ve esmer şekerli maske sivilce ve aknelerin tedavisinde kullanılan bir maske çeşididir. Esmer şeker cilt için doğal bir temizleyici görevi görür. Maskenin hazırlanması için;
  • 6 adet taze çilek
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • Limon suyu

Çilekleri tamamen ezin ve bir kaba koyun. Ardından tüm malzemeleri ekleyin ve güzelce karıştırın. Dilerseniz bu maskeyi daha iyi bir etki alabilmek için 12 saat buzdolabında bekletebilir ve sonrasında cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizin tamamına sürdüğünüz maskeyi 10 dakika bekletin. Ardından sıcak ve ıslak bir bez ile cildinizi temizleyin.

Sivilce Kurutucu Maske

Sivilcelerin kurutulması için en etkili olan yöntem kesinlikle limon suyudur. Limon suyunun asidik yapısı hem sivilceleri kurutur hem de sonrasında ciltte leke oluşumunu önler. Aynı zamanda limon suyu antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğu için sivilcenin barındırdığı mikrobun yayılmasını önler. Ayrıca ciltteki fazla yağı temizleyerek tekrar sivilce oluşumunu önler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı