Soğan Kürü Saç Uzatma

Soğan Kürü Saç Uzatma

Soğan Kürü Saç Uzatma

Güzellik sadece kadınların değil dünyadaki tüm insanların en büyük zaafıdır. Güzel görünmek için harcanan çaba, zaman ve para insan hayatının büyük bir kısmını kapsamaktadır. Güzelliğin bu kadar önemli olmasında saçların da büyük payı vardır. Kişinin karizmatik, çekici ve güzel görünmesi saçları ile doğru orantılıdır.

Güzel görünen kişinin kendine olan özgüveni son derece yüksektir. Saçların dökülmesi, zayıflaması ve kepek oluşumu insanların canını sıkan en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlar için saç dökülmesi kıyametin kopmasına eşdeğer bir korku kaynağıdır. Peki, saçlarımız neden dökülür?

 • Hormonal sebepler,
 • Bilinçsiz diyet,
 • Bazı ilaçların kullanımı,
 • Stres saç dökülmelerinin an sebepleri arasında sayılabilir.

Saç İçin Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Bu tür bir durumla karşılaşan kişiler çareyi kozmetiklerde veya doğal ve bitkisel çözümlerde ararlar. Günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde son derece yararlı ve önemli saç serumları ve ilaçlar olmasına rağmen daha ekonomik ürünler de evlerde basit bir şekilde hazırlanabilir.

Soğanda bulunan yüksek orandaki sülfür özellikle kafa derisinde oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonları engellerken saçları da kuvvetlendirerek dökülmelerine önlemektedir. Bu aşamada aklınıza hemen soğanın sevilmeyen kokusu gelebilir. Ancak uygulanan kirden sonra saçın kullanılan hoş kokulu bir şampuan ile yıkanması kokudan eser kalmamasını sağlayacaktır. Siz yine de işinizi şansa bırakmayın. Soğan kürünü gece yatmadan önce yapın ve yıkanın. Sabaha kadar soğan kokusu kalmayacaktır.

Soğan kürünün yanı sıra patates, yumurta sarısı ve bal eşliğinde yapılacak kürler, zeytinyağı ve badem yağı kullanımı, 2 yumurta akı, zeytinyağı ve bal karışımları saç için hazırlanabilecek basit, ekonomik ve başarılı tarifler arasında yer almaktadır. Saçların doğal ve parlak görünmesi kadar elektriklenmemesi de kadınlar için önemli bir durumdur. Elektriklenen saçlar kolay form almaz ve zar zor yapılan saçlar kısa sürede bozulur.

Soğan Kürü Tarifi

Mikserde doğrayacağınız bir adet soğanın suyunu sıkarak posasını atabilirsiniz. Soğan suyunu saç diplerinden başlamak üzere tüm saça ve saç uçlarına kadar yedirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada saç diplerine yapılacak yumuşak hareketli masaj kan dolaşımının da hızlanmasını sağlayacaktır. En az yarım saat boyunca bu maskenin saçınızda kalması eğer kokuya dayanabiliyorsanız bu sürenin 1 saate kadar uzatılması tavsiye edilmektedir. Keskin kokuyu engellemek amacıyla soğan suyuna bir miktar bal ilave edebilirsiniz.

Uzun, doğal ve sağlıkla ışıldayan saçlar kadınlar için çok önemlidir. Azalan, dökülen ve bir daha yenilenmeyen saçlar erkeklerinde korkulu rüyasıdır. Uygulanan kürlerin içeriği ne olursa olsun saçtan iyice durulanarak temizlenmesi zorunlu bir durumdur. Çünkü iyi temizlenmeyen maddeler birikerek saç köklerinin tıkanmasına ve bu tıkanıklıkta saç kökünün zarar görmesine neden olabilir. Saç kozmetiklerinin mutlaka saçın cinsine göre seçilmesi ve arada bir değiştirilmesi saç derisi için faydalı olacak bir ayrıntıdır. Şampuanlanma esnasında saçın nem dengesi bozulur bu nedenle bakım sonrasında saç nemlendiricisi uygulanması da oldukça yararlı olacaktır. Saçın yıkandıktan sonra çok yüksek ısıda kurutulması da yıpranmalara ve saç uçlarında kırılmalara neden olabilir.

Saça Soğan Maskesi

Soğanın saçların uzamasındaki ve kalitesinin artmasındaki etkisi bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Soğan sadece saç kalitesini artırmakla kalmaz saç dibinde oluşabilecek mantar ve enfeksiyonların oluşumunu da engeller. Soğan kürü saç uzatmanın yanı sıra kepek oluşumun da en büyük düşmanıdır.

Soğanın saçlara uygulanabileceği bir başka tarif ise 2 adet soğanın 1 litre suda haşlanması ile elde edilir. Soğanıiçiçe içine alan su ile yıkandıktan sonra saçlar durulanır. Aynı zamanda soğan kürü uygulandığı süre boyunca yemeklerde de soğan takviyesinde bulunulması tedaviyi destekleyici rol oynayacaktır.

 • Soğan saçın uzamasına,
 • Saçın beslenmesine,
 • Saç beyazlamasının gecikmesine,
 • Saçların doğal bir şekilde uzamasına,
 • Kırıkların yok olmasına,
 • Dökülmelerin önlenmesine ve
 • Saçın doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur.

Soğan kürünün uygulandığı saçlara şampuan ile yapılan yıkamadan sonra dilerseniz hoş kokulu bir saç kremi de kullanabilirsiniz.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir