Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedir

Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedir

Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedir

Bu makalemizde solunum sistemi nedir , görevi nedir ve enfeksiyonlarının risk faktörleri nelerdir bunlara detaylı bir şekilde sıra sıra bakacağız arkadaşlar. İlk olarak solunum sistemi nedir onla başlayalım isterseniz.

Solunum Sistemi Nedir ?

Solunum sistemi : boğaz , burun , bademcik , ses telleri , akciğer içi hava yolları , akciğer , ağız ve burun gibi organlardan meydana gelmektedir.

Solunum Sisteminin Görevi Nedir ?

Solunum sisteminin biliyorsunuz en büyük görevi oksijen alışverişi yapmaktır eğer bu olmasa bizler nefes alamayız ve hatta ölümlere kadar yol bile açar. Bir insan zaten 3-4 dakika nefessiz kalırsa ölür maksimum 3-4 dakika yaşanabilir. Bir diğer rolü ise süzgeç görevidir. Havada bulunan tozlar solunum yollarındaki ince tüyler aracılığı ile tutulmaktadır. Kış ayında bademciklerimiz iltihaplanıyor bu durumda ise üst solunum yolu rahatsızlığı ortaya çıkıyor. Aynı zaman da soğuk algınlığı , nezle , farenjit gibi hastalıklar da üst solunum olarak bilinir. Türkiye’de ise solunum yolundan birçok çocuk hayatını kaybetmektedir. Solunum yolu hastalığı en çok kış ve bahar ayında ortaya çıkar çünkü o zamanlar da vücut direnci düşer solunum yolları mikroplar tarafından iltihaplanır buda hastalığa neden olur.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Risk Faktörleri Nelerdir ?

Çocuklarda beslenme bozukluğu olduğunda vücudun burada savunma sistemi bozuluyor ve zatüreye dönüşüyor. Bu yüzden erken doğan veya düşük doğum ağırlıklı bebekler zatüre yüzünden ölmektedir. Özellikle sigara içilen evde çocuk varsa solunum yolu enfeksiyonu kapması an meselesidir. Bunların yanı sıra hava kirliliği yüzünden solunum yolu enfeksiyonu riski de fazladır bunlara dikkat etmenizi öneririz.

akut solunum yolu enfeksiyonları nedir alt solunum yolu enfeksiyonları nedir alt solunum yolu enfeksiyonu nedir solunum yolu enfeksiyonları nelerdir solunum yolu enfeksiyonu nedir solunum yolu enfeksiyonu nelerdir üst solunum yolu enfeksiyonları nedir üst solunum yolu enfeksiyonu nedir

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir