Tantuni Yanında Ne Gider

Tantuni Yanında Ne Gider

Tantuni Yanında Ne Gider

Lezzeti ve özgünlüğüyle bilinen Mersin’e has bu dürüm çeşidi her geçen gün daha fazla bilinmeye ve talep edilmeye başlıyor.

Küçük küçük doğranan et, soğan, maydanoz, sivri biber ve domatesin hep beraber bir sac üzerinde pişirilmesiyle tantuni ortaya çıkıyor.

Her yıl festivalleri düzenlenecek kadar çok sevilen tantuninin Türkmenlerden ve Yörük geleneğinden geldiği söyleniyor.

Bu leziz yiyeceğin yanında ne yiyebilirim diye soranlar için işte birkaç öneri.

Naneli Ayran

Tantuni, tuz ve baharat açısından zengin olması sebebiyle yanında bir rahatlatıcı içecek ile tüketilmesi lezzetin dengelenmesi açısından çok uygun olur.

Hele ki nane ile zenginleştirilmiş bir ayran tantuniye çok güzel bir şekilde eşlik edecektir.

Turp Salatası

Turpun tadı baskın değildir ve kendine hastır. Böylece çoğu yemeğe eşlik edebilir. Tantuni ise özgün tadının yanında ekşiyi sever. Turp salatası farklı bir tat arayanların tercihi olabilir.

Patates Kızartması

Patates kızartması, öğününüzün daha doyurucu olmasına katkı sağlarken seçebileceğiniz sos çeşitleri ile de yemeğinize renk katacaktır.

Yoğurtlu Uzun Salata Dilimleri

Belki de kolaylığı sebebiyle ya da daha çok kahvaltılarda görmeye alışık olduğumuz salatayı yemeklerimizin yanında çoğu kez tercih etmeyiz.

Ancak salatalık mükemmel bir dengeleyicidir. Özellikle tantuni gibi baharat ve et açısından zengin bir yemeğin yanında yoğurt sosuna bandırarak yiyeceğiniz uzun salata dilimleri size apayrı bir lezzet yaşatacaktır.

Haydari

Türk mutfağının en vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan haydari, tantuniye çok güzel bir eş olacak ve içerdiği farklı tatlarla adeta tantuniye yepyeni bir tat katacaktır.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir