Tantuninin Yanında Ne Gider

Tantuninin Yanında Ne Gider

Tantuninin Yanında Ne Gider

Mersin ilinin vazgeçilmez besini olan ve Mersin ilinin çarşısında bolca bulunan tantuni restoranlarının çok müşteri ağırlamasının sebebi tantuni ve yanındaki mezelerin lezzeti olsa gerektir.

Tantuninin yanında en çok tercih edilen içeceğin ayran olduğunu herkes biliyor. Restorana gidilmesi esnasında veya evde yapılacağı anda tantuninin yanında ne gider sorusu bir anda merak ediliyor.

Aslında ana yemek olan tantuninin yanına birçok meze ve bir başka yemek türü servis edilebilmesi mümkün.

Pide

Tantuninin et veya tavuk olup olmadığına bakılmaksızın pide olmazsa olmazdır. Isıtılmış tantuni pidesi tantuni ile birleşince dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de dürümden aşağıya yağ akıtılma olmamasıdır.

Pirinç pilavı

Pirinçler sayesinde doyuruculuk elde edilen pirinç pilavı tantuni ile birleşince et veya tavuk olması önemini yitirerek sadece lezzete odaklanılır. Damak tadı enfes bir şekilde hafızalarda kalır.

Cacık

Taze doğranmış salatalıkların yoğurt ile birleşmesi ve isteğe göre tuz katılması ile oluşan bu soğuk meze özellikle bol acılı bir tantuninin yanında adeta kurtarıcı olarak nitelendirilebilir.

Közlenmiş Domates Salatası

Akdeniz bölgesinin sıcak mezesi olarak bazı restoranlarda verilen közlenmiş domateslerden ve taze salatalık gibi karşıt besinlerin kullanılması ile oluşan harika bir mezedir.

Közlenmiş domates salatası tantuni ile beraber çok iyi bir ikili oluşturacaktır.

Salata

Salatanın yağının öğünlük salatalara göre biraz daha az olması genelde tercih edilir. Çünkü tantuni de yağlı bir yemektir.

Sofrada az yağlı salata ile tantuni mükemmel bir ikili oluşturacaktır.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir