Sağlık

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl yapılır ve demlenir? Ender Saraç

Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın, kabuk şeklinde kullanılabildiği gibi toz şeklinde de tüketilebilmektedir. 100’den fazla çeşidi olan tarçının en bilinen çeşitleri Seylan ve Çin tarçınıdır. Tatları ve kokuları açısından büyük farklılıklar olmasa da; Seylan tarçınının daha rafinedir ve daha zor bulunan bir türdür.

Uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan tarçının en çok kullanıldığı konular, sindirim sistemi bozuklukları, ishal ve adet döneminde yaşanan ağrıların hafifletilmesidir. Ancak son yıllarda şeker hastalığı üzerinde de olumlu etkileri gözlenmekte ve bu konuda araştırmalar sürdürülmektedir.

Tarçının Faydaları

 • Tarçın, vücut ısısını dengeleyici özelliği nedeniyle kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyesinin düşmesinde ve iyi kolesterolün değerinin korunmasında yardımcı olmaktadır.
 • Kan şekeri düzeyini koruyarak insülin direncine karşı da avantaj sağlayan tarçının, obezitenin engellenmesinde de etkili olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Bakteri üremesini engellemesi nedeniyle gıdalarda doğal bir katkı maddesi etkisi yaratmaktadır.
 • Demir bakımından zengin bir baharat olan tarçın hemoglobin üretimini teşvik ederek kandaki oksijenin hücrelere ulaşmasında etkili olmaktadır.
 • Kalsiyum ve demir içeriği nedeniyle kemiklerin dişlerin güçlenmesinde etki göstermektedir.
 • Lif ve manganez açısından da zengin oluşu, tuzun metabolizmadan atılma sürecini hızlandırmakta, dolayısıyla kalın bağırsak kanseri riskini düşürmekte de etkili olduğu ifade edilmektedir.
 • İçerisinde tarçın bulunan yiyeceklerin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğine ilişkin çalışmalar bulunmaktadır.
 • Yaklaşık 7 gram, yani 1 çay kaşığı kadar tarçın, günlük demir ihtiyacının %4’ünü, manganez ihtiyacının %68’ini, lif ihtiyacının %16’sını ve kalsiyum ihtiyacının %8’ini karşılamaya yeterli olmaktadır.
 • Adet döneminde yaşanan ağrıların hafiflemesinde etkili olması uzun yıllardır bilinen etkilerindendir.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Dr. Ender Saraç tarafından da kilo kontrolü konusunda diyete yardımcı olarak çok önerilen tarçın çayının hazırlanmasında uygulanabilecek iki yöntem bulunmaktadır.

 1. Kabuk tarçın kullanarak tarçın çayı hazırlamak için; 1 adet kabuk tarçın birkaç parçaya ayrılarak yarım litre kadar kaynamış suya atılır ve temliğin kapağı kapatılarak 10 dakika demlenmesi beklenir.
 2. Toz tarçından çay hazırlamak için; 1 çay bardağına 1 – 1,5 çay kaşığı tarçın koyulur ve üzerine kaynar su eklenerek karıştırılır. 4- 5 dakika kadar demlenen çay içilebilir hale gelecektir.
 3. Tarçın çayı, sadece tarçın kullanarak hazırlayabileceği gibi; diğer bitki çaylarının içine bir parça kabuk tarçın ilave edilerek de kullanılması mümkündür.

Tarçın Çayı Zayıflatır mı?

Antioksidanlar bakımından zengin olan tarçının tek başına kilo verdirme etkisi bulunmamaktadır. Ancak kandaki şekerin hücreler tarafından işlenmesini sağlayan insülin hormonunun dengelenmesindeki etkisi nedeniyle diyetlerde yardımcı olarak önerilmektedir.

Tarçın kullanımının belirgin bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, bazı kişilerde aşırı duyarlılıktan kaynaklı alerjik reaksiyonlar söz konusu olabilmektedir. Cilde uzun süre temas etmesi halinde alerji ve tahrişe neden olabileceği tarçın kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken konular arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı