Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredisi, araç sahibi olmak isteyenlerin araç alabilmesi için verilen kredi türüdür ve her türlü taşıt için alınabilir. Günümüzde araç sahibi olmak isteyip de nakdi olmadığı için araç alamayanlar taşıt kredisi sayesinde hayallerindeki aracın sahibi olabiliyorlar.

Özellikle ÖTV de yapılan değişiklik nedeniyle taşıt kredilerine olan ilgi bir hayli arttı ve her geçen gün de artmaya da devam edecek.

Araç sahibi olmak isteyenler araç kredisi alırken hangi yolu izlemeliler ya da bankalar taşıt kedisi için gelen vatandaşlardan gibi belge istiyor? Daha da önemlisi taşıt kredisi almak için hangi şartlara sahip olmak gerekir?

Taşıt kredisi alabilmek için öncelikle 18 yaşından büyük olunması ilk ve temel şarttır. Ayrıca diğer kredi türlerinde olduğu gibi belgelenebilir gelirin olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)’na kayıtlı olması gerekir.

Bunların yanı sıra kredi notunda taşıt kredisine yeterli olması gerekiyor. İkinci el araçlar için alınacak taşıt kredisinde kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden belirlenir.

İkinci el taşıt kredilerinde ise dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alınacak olan aracın yaş sınırıdır. Yaş sınırı her bankada farklı farklıdır. Taşıt kredisi genellikle 8 yaşına kadar olan araçlara daha kolay veriliyor.

Taşıt kredisi alırken kredilendirme oranı da çok önemli bir husustur. Kredilendirme oranı aracın satış bedeli üzerinden yapılır.2 el araçlarda ise kredilendirme oranı kasko değeri üzerinden hesaplanır.

Örneğin; 50.000 Türk lirasına kadar olan araçlarda %70 oranında kredi verilirken, değeri 50.000 Türk lirasının üzerinde olan araçlarda ise 50.000 Türk lirasına kadar olan kısım için yaklaşık %70, fiyatı daha da yüksek araçlar için de %50 oranında kredi verilir.

Taşıt kredisi alınca aylık ödemelerini de aksatmadan düzenli ödemek gerekir. Çünkü banka taşıt kredisini verirken, satın alınan araca ipotek koyduğundan dolayı borç ödenmediği takdirde haciz eder ve aracın sahibi de kesinlikle hiçbir hak talep edemez.

18 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir