Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli?

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli?

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli?

Akıllı telefonlarda görülen en yaygın sorunlardan biri bataryaların çabuk bitmesi ve akabinde bozulması. Bunun temel sebepleri yanlış şarj şekli ve yan sanayi ürünlerin artışıdır. Telefonu şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz, yüzde kaçta şarj etmeliyiz bu konulara değineceğiz.

  • Öncelikle orijinal şarj aleti kullanımına dikkat etmelisiniz. Farklı telefon modellerinin şarj aletlerini ve yan sanayi ürünleri kullanmaktan kaçınmanızda fayda var. Akıllı telefonunuzun orijinal bataryaları Lityum-İyon içerdiği için, orijinal şarj aleti ile en sağlıklı şekilde çalışır. Bunlardan biri de, bataryanın tam dolması durumunda elektrik akımını otomatik olarak kesmesi diyebiliriz.
  • Geçmişten gelen bilgilerden biri de, bataryanın sıfıra indiğinde şarj edilmesi gerektiğidir. Bu kesinlikle doğru değil. Yeni nesil telefonların bataryaları, pilin kritik seviyede olduğu uyarısı gelmeden önce şarj edilmelidir. Bu ortalama yüzde 10, yüzde 20 oranında doluluk ve öncesine tekabül eder. Sıfırlanmış bataryayı çok fazla şarj ettiğiniz zaman, giderek dengesizleşmeye başlayacaktır.

Telefonun İlk Şarjı Nasıl Yapılmalıdır?

Aldığınız telefon mevcut bir şarj seviyesine sahip olacaktır. Bu seviyeyi yüzde 5-10 arası bir seviyeye düşürene kadar kullanmalısınız. Telefonu aldığınız an da şarja takmak sakıncalıdır. Şarj için gerekli seviyeye indirdiyseniz telefonunuzu kapatın ve 6-8 saat o şekilde şarja bırakın. Bu işlemleri 3 – 4 defa daha yapmanız tavsiye edilir. Sonunda dilediğiniz zaman şarj edebilmeye başlayabilirsiniz.

Telefon Yüzde Kaçta Şarj Edilmeli

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir