Temcit Pilavı Nedir? Anlamı Ve Hikayesi Hakkında Bilgi

Temcit Pilavı Nedir? Anlamı Ve Hikayesi Hakkında Bilgi

Temcit Pilavı Nedir? Anlamı Ve Hikayesi Hakkında Bilgi

Temcit pilavı, sahurda yenen pilav demektir. Genel olarak Ramazan ayında iftarda yenilen pilavın kalan kısmının ısıtılıp sahurda tekrar yenmesi anlamına gelmektedir. Bu kelimenin ortaya çıkmasında çeşitli rivayetler de bulunmaktadır. Bu rivayetlerden bir tanesi de Osmanlı devleti zamanından kalma bir rivayettir. Bu rivayete göre Osmanlı döneminde Balkanlarda bulunan Bozayık isimli bir kasabada yaşayan Pirinç Celal Efendi isimli bir imam varmış. Bu imamın eşi Temcit Ramazan ayı boyunca her sahurda eşine pilav ikram edermiş. Pirinç Celal Efendi de sonunda bu duruma dayanamayarak eşini boğarak öldürmüştür ve bu olay Temcit pilavı kelimesini deyimleştirerek ortaya çıkarmıştır. Temcit pilavının mecazi olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Mecazi anlamda kullanılan Temcit pilavı deyimi genel olarak bir olayın sürekli bir şekilde gündeme gelmesine verilen isimdir. Yani bu kelimenin mecazi bir şekilde kullanımı bir olayın sabah ısıtılarak yenen bir yemek gibi sürekli olarak gündeme gelmesi karşısında kullanılmaktadır.

Temcit pilavı bir de şu şekilde bilinmektedir; pilav yapma işinin zaman aldığı gerekçesi ile Ramazan ayında yatmadan önce pişirilen pilavın sahur vakti uyanıldığında ısıtılarak kolay bir şekilde hazırlanması ve sahurda tüketilmesi anlamını taşımaktadır. Temcit pilavı nedir ve nasıl yapılır bakacak olursak bu pilavın hazırlanmasının normal bir pilavdan hiçbir farkı yoktur. Kullanılan malzemeler ve pişirme yöntemleri tamamen aynıdır. Sadece sahurda yenen bir yemek olduğu için Temcit pilavı ismi verilmiştir.

Temcit Pilavı Nedir

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir