Teog’da Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Nelere Dikkat Etmeliyiz

Teog’da Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Nelere Dikkat Etmeliyiz

Teog’da Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Nelere Dikkat Etmeliyiz

Temel Eğitimden Ortaöğretim Eğitimine Geçiş sistemi olarak bilinen Teog, Milli Eğitim Bakanlığının 2013-2014 yılında uygulamaya koyduğu ortaöğretim sistemine geçiş sistemidir. Bu sistem temel dersler için yapılan sınavlar baza alınarak uygulanır. Temel dersler dediğimiz;

  • Türkçe
  • Matematik
  • İnkılap Tarihi
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • Fen Bilimleri
  • Yabancı Dil dersleridir.

Öğrencinin başarısının tespit edilmesi için 8’inci sınıfa giden öğrencilere dönemlerde yapılan sınavlardan biri Türkiye genelinde tüm öğrencilere uygulanır. Ortak yapılan sınavların uygulaması şu şekilde işlemektedir. Her dönem içinde iki sınavı olan derslerin birinci sınavları, iki yazılısı olan derslerinse ikinci sınavları müfredatı kapsayacak şekilde uygulanır. Eğer biz de çocuklarımızın iyi bir ortaöğretim eğitimi almasını istiyorsak çocuğumuzun başarısında bize de düşen görevler vardır. Peki Teog’da Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? Sorusuna verilecek cevaplar genellikle aile bazlı olacaktır.

Başarıda Aileye Düşen Görev

Çocuk aile ilişkisi genelde ailenin çocuklar üzerine tahakkümlerini arttırdığında zedelenmeye başlar. Aile çocuğu baskı almaya çalıştığı anlarda çocuk aileye itiraz etmeye ve sözünü dinlememeye başlar. Eğer çocuğumuzun başarılı olmasını istiyorsak bu konuda yapmamız gereken ona çok baskı uygulamadan ders çalışmasını sağlamaktır. Aile yapısında çocuğun yerine göre başarılar şekillenmektedir. Sınav döneminde stresli olabilecekleri için bir uzman tarafından psikolojik danışmanlık almaları ve sınav merkezli bir hayat sürmelerinden ziyade sosyal hayata da önem vermeleri sağlanmalıdır. Çocuklar rahatlamak adına sınava hazırlandıkları dönemde kafalarını dağıtmaları gereken aktivitelere de yönlendirilebilir. Büyük kentlerde belediyelerin veya sivil toplum kuruluşlarının açtıkları resim, heykel, müzik atölyelerine gönderilmeleri çocuğun kendini başka alanlarda tanımasını sağlayacağı gibi kafalarını dağıtmasını da sağlayabilecektir.

Zamanla yapılan araştırmalarda gözlemciler sınavların son zamanında sınava çalışan öğrencilerin başarı elde edebildiklerini lakin bu başarıyı sağlayan bilgilerin bir süre sonra unutulduğunu ortaya koymuşlardır. Çocuklarımızın daha başarılı bireyler haline gelmesini istiyorsak eğer sınava son günlerde çalışmasını değil de her gün düzenli ders tekrarları yapması gerektiğini onlara iletebiliriz. Her gün ders tekrarı yapan çocuklar okulda öğrenilen bilgiler pekişmeye ve zamanla zihinlerinde oturmaya başlar. Bu şekilde çocuklarımız daha başarılı bireyler haline geleceklerdir.

Aile çocuğu ile ilerde onu nelerin beklediğini açıkça konuşmalıdır. İyi bir yaşam standardı olması için şuan üzerine düşen görevlerin neler olduğu açıkça anlatılmalıdır. Çocukları kendi katı kurallarımızdan ziyade ikna edici bir konuşma ile her şeye teşvik edebileceğimiz unutulmamalıdır. Çocuklar sınavlardan elde ettiği başarının sonunda aldığı ödüllerle kendisi zamanla ders çalışmak için fırsat yaratmaya ve bu ödülleri arttırma gayretine girecektir.

Teog’da Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.