Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı çok yaygın ve bulaşma riski de oldukça fazla olan bir enfeksiyon türüdür. El ve ayak tırnaklarında yaşanan bu problem, yaşam kalitesini ciddi manada etkiler. Tırnak mantarı iyileşmesi için bazen çok uzun süreçler gerekebilir ve bu süreçte tedavinin başarılı olabilmesi için güçlü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bazen tırnaklara direkt temas eden krem ve jel tarzı ilaçlar olurken diğeri de ağız yoluyla alınacak hap formlarıdır. Hekim desteği almadan tedaviye başlanması da oldukça risklidir. Tırnak mantarı problemi yaşayan insanlar mutlaka doktora muayene olmalıdırlar.

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı; el ve ayak tırnak uçlarının altında beyaz veya sarı noktalar olarak başlayan, yaygın ve oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Mantar enfeksiyonu derinleştikçe tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve kırılmasına neden olabilir. Tırnak mantarı rahatsızlığında ağrı hissi mevcutsa ve tırnaklar artık kalınlaşmış bir duruma geldiyse bu noktadan sonra mutlaka doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanması şarttır.

Tedavi edilmediği sürece enfeksiyon diğer ayağa ya da vücudun farklı bölgelerine sıçrayabilir. Hastalık oldukça yaygın olmakla beraber, genellikle 60 yaş üzeri kişilerde diğer yaş gruplarına oranla iki kat daha fazla risk söz konusudur. Onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı el, çoğunlukla da ayak tırnaklarını etkileyen oldukça bulaşıcı ve tehlikeli bir mantar hastalığıdır.

Tırnak Mantarı Teşhisi Nasıl Konur?

Tırnak mantarı teşhisi için bir ayak uzmanına (podyakrist) veya bir cilt uzmanına (dermatolog) görünülmelidir. Ayak tırnak mantarı, sedef hastalığı da dahil olmak üzere başka rahatsızlıklara benzeyebileceği için, uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi şarttır.

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ev ortamında tırnak mantarı tedavisi; eğer enfeksiyon çok yayılmamışsa ve tırnakta kalınlaşmalar ilerlememişse yapılabilir. Ev ortamında tırnak mantarının iyileşmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri kısaca sıralarsak:

  • Tırnak mantarı rahatsızlığı yaşayan kişi ayaklarını temiz ve kuru tutmalıdır. Mantarların gelişmesi için en ideal ortam nemli ve rutubetli ortamlardır, bu sebepten dolayı ayakların nemli ve terli olmamasına düzenli olarak dikkat edilmelidir.
  • Enfeksiyon kapmış tırnakların kesilmesi için ayrı bir tırnak makası kullanılmalıdır ve yalnızca o kişiye ait olmalıdır. Ortak tırnak makası kullanılması tırnak mantarının daha da yaygınlaşmasına sebep verir.
  • Enfeksiyon kapmış tırnak bazı durumlarda ağrı yapabilir. Çok fazla ağrı olduğu zaman eczaneden tırnak mantarı kremleri alınarak tırnağa uygulanmalıdır.
  • Antifungal tırnak kremi bilinen en yaygın tırnak mantarı kremidir ve bu kremle enfeksiyonun iyileşmesi 12 aya kadar sürebilir. Üstelik bu tedavi de her zaman olumlu sonuç vermez. Bu kremin yanında yine eczaneden alınacak tırnak yumuşatma kremi tırnağı yumuşatmak için 2 hafta boyunca kullanılmalıdır. Böylelikle tırnak mantarı daha kolay tedavi edilebilir.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı tedavisi için ev ortamında bakım yeterli gelmediği ve mantarın iyice yayıldığı tespit edildiği takdirde doktor tedavisine başlanacaktır. Tırnak mantarı tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Doktor reçeteli olarak doğrudan topikal bir krem tırnağa uygulanır.
  • Topikal tırnak cilası uygulaması, tırnak mantarının iyileşmesi için kullanılır. Bu tedavi yöntemi için tırnak önce törpülenerek temizlenir ve ardından cila uygulanır. Belirli bir süreç sonrasında tedavi başarılı sonuç gösterirse tırnak eski görünümüne ve sağlığına kavuşmuş olacaktır.
  • Tırnağın veya cildin hasar görmüş alanının düzenli olarak temizlenmesi mantar tedavilerinde çok önemlidir. Tırnakların düzeltilmesi ve temizlenmesi tırnaklardaki mantar miktarını azaltmaya yardımcı olur ve şiddetle tavsiye edilir. Bu aynı zamanda mantarın verdiği ağrı hissini de azaltır.
  • Doktor reçeteli olarak oral yolla antifungal hap tedavisi de kullanılır. Bu ilaçlar; sağlıklı tırnağın enfeksiyon kapmış diğer tırnaklardan mantar kapmasına engel olur ve enfekte kısımları yavaş yavaş iyileştirir. Bu ilacın kullanım süresi genellikle 6 ile 12 hafta arası sürer. Fakat tırnak tamamen büyüyüp yenilenene kadar tedavi tam anlamıyla sonuçlanmaz. Bir enfeksiyonun tamamen ortadan kalkması, ortalama olarak 4 ay veya daha uzun sürebilir.
  • İlaç tedavisi esnasında, tabletlerin doktor reçeteli topikal ürünlerle birlikte kullanılması tedavi sürecini daha etkili bir hale getirebilir. Bunun yanı sıra tabletlerin yan etkileri olabilir. Bu tür ilaçların vücuda olan etkisini kontrol etmek için ara sıra kan testi yaptırılması önerilir.
  • Doktorlar; hamileler, karaciğer hastaları, konjestif kalp yetmezliği olan veya bazı yan etkiye girebilecek ilaçları kullananlar için bu ilaçları tavsiye etmeyebilir. Ayrıca tedavi sürecinde ilaçların kullanım sıklığına bağlı olarak baş ağrısı, kaşıntı ve ishal gibi yan etkiler de görülebilir.
5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir