Tırnak Mantarına çözümler nelerdir? Nasıl geçer

Tırnak Mantarına çözümler nelerdir? Nasıl geçer

Tırnak Mantarına çözümler nelerdir? Nasıl geçer

Tırnak mantarı ya da onikomikoz, sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Tırnağı ve tırnağın bölümleri olan tırnak yatağı, tırnak matriksi, tırnak plağını da etkiler. Tırnak mantarı estetik görünümle ilgili sorun oluşturabilir. Günlük işlerinizi yaparken size acı verebilir ve rahatsız hissettirebilir. Eğer acılı bir enfeksiyonsa bu tırnağınızda kalıcı bir hasar bırakabilir veya bulaşabilir. Tırnak mantarınız varsa birkaç etkili yolla bunu tedavi edebilirsiniz.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

  • Tırnak mantarı tedavisi için ilk olarak semptomlarınızı farkında olmanız gerekir.

Eğer ayak başparmağınızda ağrı veya hassasiyet hissediyorsanız veya tırnağınızda değişimler gözlemlediyseniz mesela renk değişimi gibi o zaman sizde de tırnak mantarı olabilir. Tırnak genelde sarı ya da beyaz bir renk alır.

  • Tırnak mantarını tedavi ettiği söylenen tırnağın üstüne sürülen kremlere inanmayın çünkü fayda etmeyecek.

Fayda edebilmesi için tırnağın altına işlemesi lazım fakat ne yazık ki krem tırnağın altına işleyemez.

  • Ağız yoluyla alınan ilaçları kullanın.

Sistemik tedavi tırnak mantarı için en iyi çözümdür. Bu yolla tedavi etmek için sabırlı olmanız gerekir çünkü tedavi 2 – 3 ay sürebilir. 12 hafta boyunca her gün 250 gr Lamisil kullanabilirsiniz. İlaç kaşıntıya, ishale ve karaciğer enzim bozukluğuna yol açabilir. Eğer karaciğer veya böbreklerinizle ilgili bir sorununuz varsa bu ilacı kullanmayın.

  • İlaç kullanmadan önce ne olursa olsun önce doktora danışın.
  • Cerrahi tedavi için doktorla görüşün.

Eğer gerçekten acılı bir süreç geçiriyorsanız doktora gidin. Cerrahi müdahaleyle tırnağın bir bölümü ya da tamamının alınması gerekebilir. Mantarlı tırnak temizlendikten sonra yeni tırnağında enfeksiyon kapmaması için antifungal kremler kullanmak gerekir. Belirtmek gerekir ki cerrahi operasyon her zaman gerekmez.

  • Ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

Bu metot ilaç almanızı veya operasyon geçirmenizi gerektirmez. Enfekte ya da ölü dokuların temizlenmesi gerekir ki bu da doktor tarafından yapılmalıdır. Eğer mantarlı tırnağınızda anormal bir büyüme ve enfeksiyon varsa kullanılır. Bu tedavide doktor bölgeye üre kremi sürer ve bölgeyi sargıyla kapatır. Bu sayede tırnak 7 – 10 gün içerisinde yumuşar ve doktor enfeksiyonlu parçayı kolayca temizleyebilir. Acısız bir işlemdir.

  • Lazer tedavisi.

Tırnak mantarını tedavi etmek için lazer tedavisi de mümkündür fakat biraz pahalıya patlar. Yüksek odaklı ışın kullanarak enfeksiyonlu bölgedeki enfeksiyonu yok ederler. Tüm enfeksiyonu temizlemek için birkaç seans düzenli gitmeniz gerekir. Bu da her gittiğinizde daha fazla ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Tırnak Mantarı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tırnak mantarınız varsa hiçbir zaman başkalarının ayakkabısını veya çorabını kullanmayın. Ayakkabılarına veya çoraplarına mantar bakterisi bırakabilirsiniz ve bu onların ayağının da enfekte olmasına yol açar.
  • Mantarlı bölge acı verici, kırmızı ve kabuklu bir yapı fark ederseniz kendi kendinize bir tedavi denemeden önce mutlaka doktora gidin.
  • Eğer diyabet gibi sağlık problemleriniz varsa tırnak mantarı daha ciddi komplikasyonlara ve selülit gibi bakteri kaynaklı cilt rahatsızlığına sebep olabilir.
5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir