Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir?

Tırnaklar insanların ve omurgalı hayvanların parmak uçlarının dış bölümünü örten sert boynuzsu bir tabakadır. Oluşum maddeleri keratin adı verilen sertleşmiş bir proteindir. Tırnaklar belirli etkenlere göre morarmalar yapabilir. Bu etkenler darbeler, yaralanmalar, tırnak mantarı, tümörlerdir.

Darbeler en sık görülen tırnak morarma nedenlerinden bir tanesidir. El veya ayak parmaklarının sıkışması,çekiç veya benzeri bir aletle darbe alınması, ağır cisim düşmesi,dar ayakkabı kullanımı ve spor faaliyetleri sonucunda tırnak altlarında kanamalar meydana gelebilir bu da tırnakların morarmasına sebep olabilir.

Tırnak mantarları el ve ayak tırnaklarında renk değişimine sebep olan mantarlar tarafından ortaya çıkan hastalıklardır. Tırnaklar bu mantarın etkisiyle deformasyona uğrar ve zamanla doğal  renklerinden sarıya doğru bir renk dönüşümüne gider. Zaman zaman tırnak mantarı hastalıklarının tırnak morarmasına yol açtığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

Renk farklılığı sonucu anlaşılan tırnak tümörleri zamanla tırnaklarda morarmalara neden olur. Tırnak renk değişiklikleri yetersiz oksijen alamayan bireylerde de meydana çıkmaktadır. Özellikle astım hastaları nefes almakta güçlük çektiklerinden dolayı tırnak morarmasıyla çok sık karşıya kalmaktadırlar. Sağlıksız ayakkabı tercihi özellikle dar ve ayağı sıkan ayakkabılar tırnaklara hasar vererek morarmalarına sebep olabileceği gibi korkulan bir şey olan tırnak batıklıklarına da sebep olabilmektedir. Tırnak uzunluğu da tırnak morarmalarında çok sık karşılanan bir etkendir. Tırnaklar her gün uzayan yapıya sahiplerdir ve bunlar zamanla uzayarak ayakkabının ön kısmına temas ederler. Temas süresi arttıkça geriye doğru itilirler.Sağlıklı bir şekilde uzayamayan tırnaklar morarmalara neden olabilir.

Tırnak morarmalarının tedavisi nedenine göre değişmektedir. Bu nedenler bilindiği taktirde çözülebileceği süre saptanabilmektedir. Eğer morarıklıklar bir iç hastalıktan kaynaklanıyorsa bunları ortadan kaldırmak için iç hastalığın tedavisi ile aynı süreye ihtiyacımız olacaktır. Kronik bir hastalık olan astımda vücuda yeteri kadar oksijen gitmediği için morarmalar olduğunu söylemiştik. Bu yüzden astım hastaları tırnak morarmaları ile yaşamaya alışmalıdır. Mantarlardan kaynaklanan morarmalarsa mantarı tedavi edici ilaçların kullanılmasıyla son bulmaktadır. Bu ilaçlar kullanıldıktan sonrada mantar önleyici kremleri biraz daha kullanmak ve ayak bakımını doğru yapmak yerinde bir davranış olacaktır. Ayağımıza uygun bir ayakkabı giymediğimizde karşılaştığımız sıkmalardan dolayı ortaya çıkan tırnak morarmaları ise sağlıklı ayakkabı tercihi ile halledilebilir. Kullandığımız ayakkabının kalitesi yüksek ve deri olduğunda morarmış tırnak rahatlatılabilir veya mevsim kullanmaya elverişliyse sandaletler bu sorunu çok kısa sürede çözebileceklerdir.

Tırnak Morarması Nedenleri Nelerdir

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.