Güncel

TOGG CEO’sundan Önemli Basın Toplantısı

Yerli aracın satış fiyatı ne olacak? Yerli araç satışa ne zaman çıkacak?

Ülkemizin 60 senelik hayali olan yerli otomobilin lansmanı geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilmişti. Tasarımı ve birbirinden detaylı özellikleriyle ilgi çeken yerli araç üzerinde çalışmalar devam etmekte. TOGG firmasının CEO’su Gürcan Karakaş yapmış olduğu basın toplantısında araç ile ilgili gelişmelere dair bilgiler sundu. Yerli otomobil %100 olarak elektrik ile çalışacak. Aracın markası ise tam olarak sonbahar aylarında açıklığa kavuşacak.

TOGG CEO’sundan satış fiyatı açıklaması. Yerli aracın satış fiyatı ne olacak? Yerli araç ne zaman satışa çıkacak?

Yerli aracın çıkış fiyatı insanlarımızın son zamanlarda en çok araştırdığı şeylerin başında gelmekte. Ülkemizin seneler boyu süren sevdası haline gelen yerli aracın 2022 senesinde satışa çıkması planlanıyor. Peki, %100 elektrikli bir araç olması planlanan yerli otomobil fiyatı ne kadar olacak? Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yapmış olduğu basın toplantısı ile yerli otomobil ile alakalı merak edilen bazı sorulara cevap verdi.

Gürcan Karakaş, C-SUV adlı model de dahil olmak üzere, fabrika finansmanı ve üretim gibi mühim konu başlıklarının konu alındığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, senelik 175.000 adet kapasit ile 2022 senesinde seri üretime başlayacak olan Gemlik’teki seri üretim tesisinin temelinin mayıs ayında atılacağını belirtti.

Planladıkları zaman çizelgesine bağlı kalarak ilerlediklerini ekleyen Karakaş, “Fabrika inşaatı için çalışmalara başladık. Baharda temel atılacak. Kaba inşaatın 12 ay süreceğini öngörüyoruz. 2022 senesi itibarıyla ön üretim araçlarımızı bantlardan indireceğiz. 22 milyar TL’lik yatırımla, yıllık ortalama 175 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşacak fabrikamızda, 2032 yılına kadar 1 milyon aracı bantlardan indirmeyi hedefliyoruz.” diye ekledi.

Açılacak olan seri üretim tesisinin akıllı fabrika konseptini baz alacağına dikkat çeken Karakaş, “Fabrikanın plan ve projesi hazır. İki yapıdan oluşacak olan ikonik bir tasarıma olmasını istiyoruz. Diğer taraftan da dünyada üretim hattı konusunda alanında en iyi firmalar ile görüşme sağlıyoruz.” diye belirtti.

TOGG Yerli Aracın Markası Ne Zaman Açıklanacak?

Markanın belirlenmesi hususunda hala çalıştıklarını ve son kararlarını sonbahar aylarında kamuoyuna duyuracaklarını belirten Karakaş, “Olabilecek en doğru marka adını saptamak amacıyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Dünyanın önde gelen bütün büyük pazarlarını da kapsayacak şekilde en doğru marka isminin yalnızca Türkiye’de değil, global ölçekte de kabul edilebilir bir marka ismi olmasını hedefliyoruz. Araştırmalarımızı Almanya, Norveç, Fransa, Rusya ve Türkiye’de gerçekleştirdik. Marka ismimizin ne olacağını sonbahar aylarında açıklayacağız.” diye devam etti.

”Bir Arabadan Daha Fazlasını Yapmak İçin Yola Çıktık”

“Yalnızca otomobil yapmak için yola çıkanların büyük bir çoğunluğu yolda kaldı. Çünkü arabadan daha sonrasını planlayıp tasarlamadığınız müddetçe çıkardığınız ürün yalnızca A noktasından B noktasına giden bir otomobil olarak kalıyor. Şu süreçte üreticilerin otomobil başına karlılığı 300 ile 500 dolar aralığında değişmekte. Doğru bir zamanda yola çıkmış bulunmaktayız. İleride kazanacak olanların kriterlerinin değiştiğini görmekteyiz. Eski büyük firmalar yalnızca büyük firma oldukları için başarılı olamayacak. Gelecek büyük ve güçlü olanlarda değil. Daha yenilikçi, yaratıcı, iş birliğine yatkın ve müşteri odaklı firmalar çok daha başarılı olacak. Biz Türk mobilite sisteminin çekirdeğini geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

Karakaş, dünyanın her yerinde devletlerin de kurumların da bu tip projeleri desteklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu uzun vadeli bir proje ve yolculuk. 15 yıllık proje içinde finansmanın da sağlanmış olması lazım. Dünyanın en iyileriyle iş birliği yapıyoruz. Hata yapma lüksümüz yok. Fırsat penceresi 2023’ten itibaren daha hızlı kapanacak. Dolayısı ile başarı kriterlerinin hepsini dantel gibi işleyerek 2022’nin sonunda otomobilimizi çıkarmamız gerekiyor. Müşterilerin isteği doğrultusunda geliştirilmeyen her ürün ölü doğar. Dünyanın en iyileri ile çalışarak büyüyoruz. Belirli noktalarda ülkemizde henüz tecrübe yok. Olmaması sorun değil, biz onu yaratmak için uğraşıyoruz. 2022’de Türkiye’de ödenmiş sermayesi en yüksek otomobil şirketi olacağız. Kazandığımız parayı yeni yatırımlara yeni ürünlere harcayacağız.”

Yerli Otomobilin Şarj Altyapısı Nasıl Olacak?

Gürcan Karakaş, şarj altyapısı konusunda Norveç, Almanya, Fransa, İngiltere, ABD ve Çin’i yakından incelediklerini ifade etti.

Bu bağlamda kendilerinin de bir sistem geliştirdiklerini aktaran Karakaş, “Türkiye’de kamudaki paydaşlarımızla paylaştık. Burada önemli olan başkalarının bu konuda yaptığı hataları tekrar etmemek. Şarj altyapısı 2022’de hazır olacak. TOGG olsun olmasın 2022’de Türkiye elektrikli araçlara girecek ve şarj altyapısını oluşturacak. Çünkü içten yanmalı motora sahip araçlar için pazar 2030’da yüzde 50’nin altına inecek. Bu da pazarın yüzde 50’den fazlasının elektrikli olacağı anlamına geliyor.” diye konuştu.
Türkiye’den çok kaliteli bir otomobil çıkmasını kimsenin beklemediğini, bunun en önemli nedeninin 2022’deki EuroNCAP şartları olduğunu dile getiren Karakaş, “Savunma sanayisinden bize gelen arkadaşlarla birlikte modelleme ve simülasyonlarla beraber buna hazırlanıyoruz. Yurt dışına çıktığımız zaman kimsenin otomobile toz konduracak bir durumu kalmayacak. Direksiyonda biz varız. Bizim ihracat pazarı olarak ilk etapta gördüğümüz pazar Avrupa ve altyapısı hazır olduğu sürece bazı Türki Cumhuriyetler olacak. Bu süreç ölçek ekonomisi ile katlanabilir ve hızlandırılabilir.” diye ekledi.
Şirketin genel merkezi için Bilişim Vadisi’ni bilinçli olarak seçtiklerini vurgulayan Karakaş, “Her şeyden önce yakın iş birliğini önemsiyoruz. Özellikle de startuplarla olan iş birliğinin öneminin daha fazla ön plana çıkacağını görmüştük. Bu nedenle biz genel merkezimizi buraya taşıdık. Çünkü buranın etrafında oluşturacağımız startuplarla, ekosistemle daha fazla bir dinamizm olacak. Fabrika yapılana kadar ve belki fabrika yapıldıktan sonra da bir süre buradayız.” dedi.
Tasarım için yola çıktıklarında 18 şirketle görüştüklerini, Murat Günak haricinde bazı Türk tasarımcılarla da görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran Karakaş, Türkiye’nin Otomobili için şu ana kadar 4 kayıtlı patent ve 4 tescil alındığını ifade etti.

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Otomobilin fiyatı hakkında açıklamalarda bulunan Karakaş şunları söyledi:

“Şu aşamada bunun fiyatını söylemek hem pazarlama hem de rekabetçilik anlamında doğru değil. Çünkü benim rakibim ben pazara girmeden 2-3 ay önce yüzde 15 indirimle girer hayata girmemizi zorlaştırır. Türkiye’de henüz oturmuş bir elektrikli otomobil piyasası yok. Olmadığı için de kıyaslayabileceğimiz, baz alabileceğimiz bir şey yok. Bu nedenle biz kendi stratejimizi, oyun planımızı Türkiye’deki mevcut üreticilerden pazar payı alabilecek şekilde kuruyoruz.”

Karakaş ön siparişlerle ilgili ise henüz imalatın başlamasına yaklaşık 2,5 yıllık bir süre olduğunu anımsatarak, bu aşamada ön sipariş almanın doğru olmadığını vurgulayarak, C-SUV modeli piyasaya çıktıktan sonra sedan modelinin de 18 ay içinde piyasaya girmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Yerli Otomobilin Avantajları

2022 yılında yollarda olacak yerli otomobil avantajlarıyla öne çıkıyor. Menzili 500 kilometre. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor. Yakıt maliyeti de oldukça düşük.

Türkiye’nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili, görünüşü ve özellikleriyle herkesi büyüledi. Yerli otomobil 300 ve 500 kilometre menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneğine sahip.

Yerli Otomobil Elektrik Tüketimi

Yerli otomobil diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor, yerli otomobilin deposu 30 dakikada doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Aracın bataryasının dolum maliyeti ise sadece 60 lira. Benzinli bir araç dikkate alındığında 500 kilometre için yakıt maliyeti 350 liralara geleceği söylenebilir. Bu da önemli bir avantaj sağlamış oluyor.

Yerli Otomobilin Pil Ömrü

Yerli araçların akü ömürleri de uzun. 8 yıl pil garantisi veriliyor. Gelişen teknoloji sayesinde de verimliliğini kaybetmiyor.

Bakım Maliyeti

Avantajları ile dikkat çeken yerli aracın bakım maliyeti de oldukça düşük. Benzinli ve dizel araçlardaki mekanizmaların bir çoğunun olmaması sebebiyle çok düşük bakım maliyetine sahip. Bu anlamda da avantajlı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı