Tok Tutan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler

Tok Tutan Yiyecekler

Tokluk hissini uzun süre sürdürmek isteyen kişiler vereceğimiz bilgilere çok dikkat etsinler. Özellikle ramazan aylarında bu saymış olduklarımız sizin çok işinize yarayacaktır. Şimdi hangi yiyecekler insanları daha uzun tok tutar ve açlık hissini korur. Protein ve yağ miktarı fazla olan yiyecekler insanları uzun süre tok tuttuğu söylenmektedir. Bunun yanı sıra arkadaşlar karbonhidrat , yağ ve proteini bir arada kullanırsanız tokluk hissi gelir ve kısa sürede acıkma olmaz. Birde kan şekerini yavaş yükseltip ve yavaş düşüren yiyecekler de tokluk hissi yaratmaktadır.

Kan şekerini yükselten yiyecekler ; yoğurt , peynir gibi süt ürünleri , bezelye , nohut , mercimek , kuru baklagiller , fındık , fıstık , kivi , portakal , armut ve ceviz olmaktadır. Bu saymış olduğumuz yiyeceklerin hepsi sizi daha uzun süre tok tutar. Bu sayede arkadaşlar eğer ramazan ayında iseniz o zaman orucunuzu çok rahat bir şekilde tutabilirsiniz. Ayrıca sahurda kesinlikle domates tüketin , domates sizi tok tutacaktır ve az susamanıza yardımcı olur. Bu yüzden oruç tutanlara genel olarak sahurda domates önerilir. Domatesin yararlarından birisi de erkeklerde oluşan prostat kanseri riskini de azaltıyor. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar ; beyaz şeker , beyaz undan yapılmış gıdalar , prinç bunları tüketen kişiler çok çabuk acıkmaktadır.

Tokluk hissi yaratan bir diğer gıdamız ise çorba olmaktadır yapılan araştırmalara göre öğün öncesinde tüketilen çorbanın tokluk süresi arttığını göstermiştir sizler de öğün öncesi bir kase çorba tüketebilirsiniz. Lifli olan yiyecekler sebzeler ve meyveler de tokluk süresini uzatmakta. Sahurda tahıl içeren gıdaları tercih ederseniz uzun süre tok kalırsınız. Bunu yapmak için de kepekli ekmeğe peynirli tost yapabilir veya peynirli salata hazırlayıp tüketebilirsiniz karar sizlerin. Şimdi arkadaşlar tok tutan ve hemen acıktıran yiyecekleri detaylı olarak sizlerle paylaştık ramazan ayında tok kalmak isteyenler varsa bunu kesinlikle okusun ve uygulasın. Kesinlikle faydasını çok büyük bir şekilde göreceksiniz.

Tok Tutan Yiyecekler

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir