Topuk yumuşatma yöntemleri nelerdir evde ne yapılabilir?

Topuk yumuşatma yöntemleri nelerdir evde ne yapılabilir?

Topuk yumuşatma yöntemleri nelerdir evde ne yapılabilir?

Eğer kuru ve sert ayaklara sahipseniz bir doktor randevusu ayarlamanıza gerek yok. Evde yapabileceğiniz birçok tedavi yöntemi de var. Tüm gün bizim ağırlığımızı taşıyan ve yorulan ayaklarımızı şımartma zamanı geldi.

Topuk Yumuşatmak İçin Ne Yapmalı?

  1. Ayağınızı sürekli olarak nemlendirin.

Ayaklarınızı yumuşatmak için Vazelin sürebilirsiniz. Günlük ayak bakımınız için başka nemlendirici kremleri ve ürünleri de evinizde bulundurmanız gerekmektedir.

Nasıl uygulamalısınız?

Gece yatmadan önce, vazelini ayağınızın her yerine sürün. Vazelin sürdüğünüz ayaklarınıza çorap giyin ya da yatağa bulaşmaması için ayaklarınızın altına kuru bir havlu serin. Sabah uyandığınızda ayaklarınız normalden daha yumuşak olacak.

E vitamini içeren bir bitkisel yağ alın. Piyasada bununla ilgili birçok ürün bulunduğundan dolayı bulmakta zorlanmayacaksınız. Daha sonra ise ayaklarınızın ölçüsüne uyan (uyması zorunlu değil) iki naylon poşet temin edin. Bundan sonrası çok kolay. E vitaminli yağı ayağınızın altına ama en çok topuklarınıza olmak üzere yağı iyice sürün. Naylon poşetleri ayağınıza geçirin ve üstüne de çoraplarınızı giyin. Kendinizi tüm gece boyunca rahatsız hissedebilirsiniz ve ayaklarınız hava almayacağı için bunalabilirsiniz fakat bu çektiklerinizin mükafatını sabah uyanıp pürüzsüz ayaklarınızı görmüş olduğunuzda alacaksınız.

Topuk kremi alın. Özellikle yaz dönemlerinde ayak iyice kurur ve nasırlaşır. Kişisel bakım mağazalarından sadece topuklar için üretilmiş kremleri temin edebilirsiniz. Düzenli olarak her gün topuklarınıza uygulayın.

Son olarak hindistan cevizi yağını veya zeytin yağını ayaklarınıza uygulamak topuğunuzu yumuşatmak için harika bir doğal yol olacaktır.

  1. Kendi kreminizi yapın.

Ev yapımı bir doğal krem de ayaklarınızı daha pürüzsüz ve yumuşak hale getirmenizi kolaylaştıracaktır.

Nasıl Uygulamalısınız?

Yarım bardak esmer şeker, bir kaşık dolusu bal, yarım bardak zeytinyağı (istediğiniz herhangi bir bitkisel yağ da olabilir.) ve sıkılmış limon suyunu birbirine karıştırın. Karıştırdıktan sonra “sugar scrub” diye de geçen kendi şekerli cilt bakım kreminizi hazırlamış olacaksınız. Esmer şeker tercih etmemizin nedeni normal şekerden daha az sert olması ki bu kremi uyguladıktan sonra da ayağınızın nemli kalmasını sağlar. Aynı zaman da bal da cildinizin yumuşamasına ve nemlenmesine yardımcı olur. Limon suyu ise ayağınız daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Karışımınızı hazırladıktan sonra küvetinizin kenarına oturarak, ayaklarınızı şekerli cilt bakım kreminize hazırlamak için ılık suda ayaklarınızı  10 – 15 dakika bekletin. Ayağınız yumuşadıktan sonra hazırladığınız kreminizi ayağınıza sürün. Özellikle ayağınızın hassas bölgeleri olan topuğunuza ve ayağınızda bulunan nasırlar varsa oralara yoğun bir şekilde sürün. Ayağınıza kremi iyice yedirebilmek için birkaç dakika masaj yapın daha sonra ise ılık suyla ayaklarınızı yıkayın. Ayaklarınızı duruladıktan sonra herhangi bir nemlendirici kremi topuğunuza sürün ve çoraplarınızı giyin. Bu sayede ayaklarınız nemli kalacak ve krem ayağınıza daha derin bir şekilde nüfuz edecektir.

  1. Ayaklarınızı ıslak tutun.

Uyumadan önce ayaklarınızı 15 dakika ılık suda bekletin. Bunu haftanın birkaç günü düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Bakımı yapılmayan ayaklarda sertlik ve nasırlar oluşur. O yüzden ayak bakımınız konusunda dikkatli olunuz.  ayakların su toplaması

Nasıl yapılmalı ?

Suyun içine birkaç damla sıvı sabun ve biraz karbonat ekleyin. (5 litre su için 1 tabak kaşığı kadar olacak şekilde) ve ayaklarınızı suyun içinde bekletin.

Karbonat cildinizin yumuşamasına ve ölü derinin temizlenmesine yardımcı olur.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir