Dini Konular

Tövbe Duası ve Türkçe Anlamı Arapça Okunuşu

Tövbe duası, Müslümanların işledikleri günahlardan sonra, okuyabilecekleri ve daha sonra da tövbe edebilecekleri bir duadır. Bu dua, her vakit namazını kıldıktan sonra ya da başka bir vakit içerisinde okunabilmektedir. Bu duayı okuduktan sonra, sadece gönülden tövbe etmek ve bir daha da aynı günahları ya da başka bir günah için fail olmamak adına taahhüt etmek gerekmektedir. Tabii ki her kul günah işleyebilmektedir, önemli olan tövbe edebilmek ve bu tövbeyi de hayata uygulayabilmektir. Şimdi de sözünü ettiğimiz bu mukaddes duanın anlamı hakkında söz edebiliriz.

Tövbe İstiğfar Duası

Tövbe duası ve anlamı kapsamında dua ederken, her türlü günah için bütün bilerek ya da bilmeyerek işlenen günahlar için tövbe ettim, anlamı bulunmaktadır. Bu anlam kapsamında dua ettikten sonra, bir daha aynı şekilde günah işlememek için de, Allah’a; beni nefsimle yalnız bırakma, şeklinde dua edilebilir. Çünkü insanı günaha iten en büyük etken nefis olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstiğfar Duası

Söz etmiş olduğumuz bu istiğfar duası kapsamında tüm Müslümanların, her an tövbe edebileceğini, tövbe kapısının her zaman açık olduğu bilgisine dayanarak söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, söz konusu günahlar için Allah’ın sonsuz merhamet sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Yani tövbe ettikten sonra gösterilen istikrar ve ibadet Allah tarafından bilinmekte ve Allah’ın izni ile de bu günahlar affedilebilmektedir.

tövbe duası

https://www.youtube.com/watch?v=IrC68rHA4oU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı