Güncel

Tüketici Hakları Nelerdir? Maddeler Halinde Kısa Bilgi

Tüketici hakları nelerdir? sorusu, tüketicinin başına istenmeyen, tatsız bir olayın gelmesiyle sorulmaktadır. Her şey yolunda giderken kimseler, bu tatsız konulardan konuşmayı doğru bulmamaktadırlar. Lakin şikâyet edecek bir merciinin arandığı ilk olayda, Tüketici haklarına şikâyet gerçekleştirilebilmektedir.

Tüketici Hakları;

Herhangi bir alışveriş sonrasında, müşterinin samimi mağduriyetinin ortadan kaldırılmasını sağlayan maddelerin tamamı olarak bilinmektedir. Tüketici Hakları ilk kez 1995 yılında kanunlaşmıştır. 1995’in 23 Şubatında gerçekleşen bu durum, günümüze kadar gelebilmiştir.

Tüketiciyi Koruyan Maddeler

  • Bozuk, kusurlu ya da ayıplı mal alan bir tüketici 15 gün içinde durumu, ürünü aldığı yere bildirmek zorundadır. Aksi halde yasal hak kaybedilmiş olmaktadır. Sorunlu ürünlerin ayıplı kısımları, seneler içinde oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda 15 günlük ihbar süresi, 2 yıla çıkmış kabul edilecektir. Ancak ayıplı mal ile ilgili satış sırasında yazılmış bir uyarı ibaresinin bulunması, 2 yıllık sürenin kabul görmesini engellemektedir.
  • Tüketici garanti kapsamı süresi içinde bozulan ürüne tamir parası vermemelidir. Alış veriş esnasında imzalatılan sözleşmelerde bu madde bulunmaktadır. Satıcı firma alıcıya, herhangi bir sorun sonrasında, sorumluluk alacağını taahhüt etmektedir. Kullanıcıda garanti belgesinin olmaması halinde, aldığı ürünü aldığı yere getirmesi ya da ürünün üzerinde yazmakta olan seri kodunu servise bildirmesi yeterli olmaktadır. Ürüne ait garanti belgesinin kaybedilmiş olması, ürünü garanti kapsamından çıkarmamaktadır. Seri numarasından, ürünün alınış tarihi belli olmaktadır.
  • Kapıdan pazarlama yöntemi ile alınan ürünlerin, 7 gün “Deneme Ve Kıyaslama Süresi” bulunmaktadır. Ürünü alan kişinin, ürünü almaktan cayması durumunda noterden satıcıya ihtarname göndermesi ve de ürünü istediğini belirtmesi gerekmektedir. Bu şekilde ürünü alan kişi, ürünü sorunsuz bir şekilde iade edebilmektedir.
  • Bankalardan alınmakta olan tüketici kredilerinin sözleşmeleri bulunmaktadır. Banka müşterisinin bu sözleşmeleri saklaması gerekmektedir. Bu sözleşmeye ait şartların değiştirilmesi, müşterinin bilgisi haricinde olamamaktadır. Müşterinin bir sorun fark ettiğinde, elindeki sözleşme örneği ile durumu takip etmesi ve gerekmektedir. Banka müşterisinin yaşayacağı herhangi bir durumda şikâyet hakkı bulunmaktadır.
  • Kampanya kapsamında bulunmakta olan alışverişlerde, satıcı firma kampanyalı ürünü zamanında teslim etmek zorundadır. Ayrıca kampanyada bahsi geçen ürünün tükenmesi kabul edilmemektedir. Kampanyalı alışverişte, hediye kabul edilecek ürünün tükenmesi halinde, bir üst model ile telafi yapılabilmektedir.

Tüketici Hakları Nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı