Tüp bebek tedavisinde e2 değeri kaç olmalı yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir

Tüp bebek tedavisinde e2 değeri kaç olmalı yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir

Tüp bebek tedavisinde e2 değeri kaç olmalı yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir

E2 Hormonu Nedir?

E2 hormonu nedir? Kadınlarda bulunan ve kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonudur. Östrojen hormonu kadınlarda idrar ya da kan da bulunmaktadır. E2 hormonu ise östrojen hormonların düzeyini belirleyen bir değerdir.E2 hormonu olarak bilinen hormon kadınlarda var olduğu gibi erkeklerde de üretilmektedir. Fakat kadınlarda erkeklere göre daha fazla üretilmektedir. Bayanlarda üremenin oluştuğu organlarda gelişmenin sağlanması ve üreme organlarının yaptığı işlerin devamlılığının sağlanması, bu E2 hormonlarının sayesinde olmaktadır.E2 hormonları aynı zaman da bayanlarda seks karakterlerinin oluşumunda etkilidir. Vücutta oluşan başka bir hormon olan pregesteron hormonu, bayanların adet olmasına da etken olan bir hormondur. Erkeklerde bayanlara göre çok az miktarda progesteron üretilir. Bu hormon sayesinde hem meme, hem de rahim gelişmesi sağlanmaktadır. E2 hormonu menepoz döneminden önce kadınların vücutlarının içerisinde bulunarak yumurtalıkların üretimini sağlar. Erkeklerde ise bu hormon testislerde üretilmektedir. Kadınlarda E2 hormonu fazlası ile bulunmaktadır. Sürekli bir şekilde üretimin yenilenmesi sağlanır.

E2 Hormonu Değerleri

  • 12 yaşa kadar olanlarda 2-18pg/ml
  • 13-15 yaş arası olanlarda 11-38 pg/ml
  • 16-50 yaş arası olanlarda 30-119 pg/ml
  • 50 yaş üzeri olanlarda 10-35 pg/ml

Hamile olan bayanlarda ise 0-35 pg/ml değerleri arasında bulunmalıdır. Değerlerin bu belirtilenlerden farklı olası sonucunda oluşabilecek rahatsızlıklar kişilerin hamile kalamama riskini de farklılaştırmaktadır.

Bu hormonlarda değer değişikliği olduğu zaman, bazı sorunların olduğu anlaşılmalıdır. E2 hormonunda artmasına sebep olan olayların başında yumurtalık tümörleri gelmektedir. Bundan başka follikül kistler, endometriozis gibi rahatsızlıklarda bu değerlerin farklı çıkmasına neden olmaktadır.E2 hormonları azaldığı zaman ise kalıtsal hastalıklar ön plandadır. Bunlardan başka hipofiz ve hipotalamus hastalıkları da E2 değerinin düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Kronikleşmiş böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, şeker hastalıkları, doğumdan itibaren meydana çıkan kalp hastalıkları, turner sendromu da yine E2 değerlerinin kanda düşük olması ile bilinmektedir.

E2 Hormonunun Büyük Olması mı, Yoksa Küçük Düzeyde Olması mı Önemlidir?

E2 hormonunun kan değerlerinin farklı olması vücut dengesini bozacağı için E2 hormonu 75-80 pg/ml değerinde olursa, kişinin hamilelik şansı azalıyor. Böyle değerler, foliküler gelişmelerin normal değerlerinin dışında oluşabileceğini gösterir. Bayanlar da regl döneminin 3. Gününde bakılan ölçümlerde E2 değerinin 50’nin altında olması değerlerin normal olduğu anlamına gelmektedir. Değerlerin yüksek çıkması ise çok önemli gelmez ama bayanların hastalık durumlarının kesinleşmesine neden olur.

E2 hormon değerlerinin normal hali, belirtildiği üzere yaşlara göre farklılık gösterdiği şekilde olmalıdır. Değerler belirtilen değerlerden daha farklı olduğu takdirde, hastalık belirtisinin oluştuğu anlamına gelir. E2 hormon değerleri her insanda farklılık gösterebilir. Fakat her ne olursa olsun E2 değerlerinin normal değerlerde olması, doktorun yönlendirmesi ve bazı konularda kişiyi yönlendirmesi ile mümkündür. Gerekli olan testlerin düzenli yapılması değerlerin takibi açısından önemlidir.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir