Sağlık

Ülsere ne iyi gelir? iyi gelen yiyecekler ve bitkisel çaylar nelerdir

Mide ve on iki parmak bağırsağında mide asidi ve sindirim sıvaları yüzünden oluşan tahribata bağlı doku kaybı ülser hastalığının basit bir tanımıdır. Toplumun %2 ila 6’sında görülen hastalık her yaş grubundan insanda görülebilir. 30-50 yaş arası grupta hastalığa daha sık rastlanmaktadır. Erkeklerde ise kadınlara oranla 2 kat fazla görülür.

 • Genetik yatkınlık,
 • Stres,
 • Kortizon türü ilaçlar,
 • Alkol, sigara, kahve alışkanlıkları ve
 • Çevre kirliliği hastalığın en önemli sebepleri arasında baş sıralarda yer alır.

Ülseri Tetikleyen Yiyecekler

Mide ülseri bir hastanın yemesi ve içmesi kesinlikle önerilmeyen gıdalar arasında alkollü içecekler, yağda yapılmış kızartma türü yiyecekler, salça, turşu, salamura gıdalar, şarküteri ürünleri, margarin, çiğ sebzeler, taze ve ham meyveler gelmektedir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin gıda kontrollerini yapmaları ve özellikle rahatsızlıklarını artıran beslenme biçimlerinden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir.

Ülsere Bitkisel Tedavi

Bazı hastalar ülser olmalarına rağmen yemek sonraları dışında hiçbir şikayetleri olmaz. Sindirim problemleri arasında sayılabilecek yanma, hazımsızlık, karın ağrısı, sebepsiz kilo kaybı ve kusma gibi rahatsızlıklar ülserin tipik belirtileri arasında yer almaktadır.

 • İki adet yumurta beyazının iki yemek kaşığı doğal ve kaliteli zeytinyağı ile karışım haline getirerek günde 1 defa içilmesi bitkisel destek tedavisi olarak sayılabilir.
 • Taze kereviz sapının her gün sıkılan suyunun içilmesi uygulanan ilaç tedavisine destek olarak önerilmektedir.
 • Havuç, beyaz lahana yaprağı ve 1 bardak suyu blenderde sıkarak gün içerisinde içmek asidi dengeye sokabilir.
 • Her gün 1 adet yeşil muz tüketilmesinin mide duvarında koruyucu bir duvar oluşturmasına destek olacağı düşünülmektedir. Her gün muzunuzu farklı şekillerde hazırlayarak tüketebilir bu şekilde tedavinize sıkılmadan da devam edebilirsiniz.

Ülsere İyi Gelen Bitki Çayları

Yemeklerden sonra maden suyu içmek zorunda kalıyorsanız bu aşamada bitki çaylarından da destek alabilirsiniz. Ülsere iyi gelen yiyecekler ve bitki çayları hakkında etrafınızdan pek çok şey duyabileceğiniz gibi pek çok farklı kanal üzerinden de sizin için iyi olacak tariflere ulaşabilirsiniz. Bitki çayı ile yardımcı tedavi uygulamalarına geçmeden önce size dokunan ve midenize zarar veren beslenme şeklinden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Öğünlerinizde yapacağınız ufak değişiklikler rahatsızlıklarınızın azalmasında olumlu etki gösterecektir.

 • Nane çayı, yemeklerden sonra tüketildiği zaman sadece nefesinizi tazelemekle kalmaz pek çok soruna da deva olur. Nane içerisindeki mentol krampları ve kasılmaları önleyecek ve çayın hoş kokusu da sinirleri yatıştıracaktır. Nane çayını hazır poşetler ile hazırlayabileceğiniz gibi pazardan aldığınız taze nane ile de hazırlayabilirsiniz. Nane yapraklarını kopararak güneşte kurutabilir ve her seferinde bir fincan su için bir tutam naneyi demleyerek tüketebilirsiniz.
 • Orta ve hafif mide sorunlarında etkili bir rahatlama sağlayan papatya çayı reflü sorunu yaşayan hastalarda da olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Bağırsakları hareketlendirerek tuvalete çıkmanızı sağlayacak çay, stresi ve kaygı seviyesini de en alt seviyelere çekecektir.
 • Zencefil çayı ise yemek sonrası şişkinliklerin giderilmesinde birebir etki sağlar. Mide bulantısı ve kusmalarda da rahatlık hissi vererek rahatlamanızı sağlayacak çay gebelik dönemlerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Bitki çaylarının düzenli kullanımı tansiyon hastalarında, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ve diğer düzenli ilaç kullanan kişilerde etkileşime geçebilir. Düzenli bitki çayı içecek kişilerin kendilerini takip eden doktor ile görüşerek onay aldıktan sonra destek tedavisine başlaması önerilmektedir. Bitki çayları için özel bir hazırlama önerisi bulunmuyorsa sistem aynıdır. Kaynatılmış temiz içme suyuna atılan bitki demlendirilir ve ardından süzdürülerek içilir. Hazırlanan çayın tercihen ılık ve şeker ilavesi yapılmadan tüketilmesi önerilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı