Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı? İşinize Yarayacak Tavsiyeler

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı? İşinize Yarayacak Tavsiyeler

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı? İşinize Yarayacak Tavsiyeler

Hayatınızın en önemli kararını vermek yani üniversitenizi seçerek hayatınız boyunca yapacağınız mesleği belirlemek önemlidir. Bu süreçte herkesin bir fikri olur ve sizin de idealleriniz vardır. Ama herkesin fikrinden önce sizin seçimleriniz önemlidir.

Üniversite Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle yapmak istediğiniz mesleği ve okumak istediğiniz bölümü kendi yeteneklerinize ve ilginize göre seçmelisiniz. Seçeceğiniz bölümün puanı düşük olduğuna aldanarak kesinlikle bilmediğiniz sevmediğiniz bir bölümü seçmeyin.

Ayrıca seçeceğiniz mesleğin geleceğini de iyi araştırın. Daha sonra da ÖSYM’nin üniversite öğrencileri için hazırlamış olduğu rehber kılavuzları incelemelisiniz.

Tercih edeceğiniz bölümleri işaretlemeniz ve geçen senelerin taban ve başarı puanlarını incelemeniz başarılı tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

Başarı sırasına göre tercihinizi yaparken en son tercih ettiğiniz ile en çok istediğiniz bölümlere göre bir sıralama yapmalısınız. En üstteki tercih ile en alttaki tercih arasındaki başarı puanının farkı 4-5 binin üzerinde olmamalıdır.

Tercih edeceğiniz üniversite ister devlet üniversitesi olsun, ister vakıf üniversitesi olsun, isterseniz de yurt dışında olsun mutlaka sunduğu eğitim imkanlarını, öğretim üyelerini, çalışmalarını, staj ve yabancı dil, yurt dışı öğrenci değişim imkanları, çift dal – yan dal, burs gibi imkanları iyi araştırmalısınız. Bu kapsamda tercih edeceğiniz üniversitenin mezun olduktan sonra da sizin referansınız olacağını ve aldığınız eğitimin kalitesinin sizi başarıya götüreceğini mutlaka unutmamalısınız. İyi bir tercih yaparak üniversite seçiminizin değerini arttırabilirsiniz.

universite-secimi

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir