Unutarak Bilmeden Bir Şey Yemek Su İçmek Orucu Bozar Mı? Nafile Ve Kefaret Gerektirir Mi?

Unutarak Bilmeden Bir Şey Yemek Su İçmek Orucu Bozar Mı? Nafile Ve Kefaret Gerektirir Mi?

Unutarak Bilmeden Bir Şey Yemek Su İçmek Orucu Bozar Mı? Nafile Ve Kefaret Gerektirir Mi?

Orucun önemi bir müslümanın en önemli görevlerinden olmakla beraber, islamın beş şartı arasında yerinide almıştır. Allah’ın sözleri ve bu konuda söylenen birçok hadislerde, insanların belirli bir dönem aralığında oruç tutması da farz kılınmıştır. Böylece oruç tutan bir insan, Allah’a karşı sorumluluğunu yerine getirerek, üzerine düşen görevi de en iyi şekilde yerine getirmektedir. Elbette bunu yaparken, söylenen sözler, bakışlar, gıybet, edep ve davranış biçimlerininde buna uygun olarak sürdürülmesi gerekiyor. Aksi taktirde oruçlu iken küfür etmek ve zinaya yaklaşmak, orucun haysiyetini sadece aç bir karına bırakacaktır. Bir diğer önemli konu ise unutarak yemek orucu bozar mı konusudur. Bu konuda birçok anladım ve açıklamaların yer aldığını söyleyebiliriz.

Yanlışlıkla Yemek Orucu Bozar mı?

Orucun bozulması için bilinçli yemek yenmesi gerektiği açıklanmaktadır. Bununla birlikte eğer tamamen bilinç dışı bir şekilde farkında olmadan, yemek yenmiş ya da su içilmişse, bunun orucu bozmayacağı birçok hadisi kaynaklarda açıklanmaktadır. Ayrıca, unutarak ya da farkın olmayarak yemek yemeninde kazasının bulunmadığıda açıklanan durumlar arasındadır

Nafile Oruç Tutarken Unutarak Yemek Orucu Bozar mı?

Hem farz olan hem de nafile olan oruçlarda, yanlışlıkla yenen yiyecekler ya da içeceklerde, orucun bozulmadığı pek çok kez söylenmektedir. Ayrıca kazasına da gerek yoktur. Fakat böyle bir durumda müslümanın aklına geldiği an ne yiyor ve içiyorsa onu bırakmalı ve orucunu tamamlamalıdır.

unutarak yemek orucu bozar mı

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir