Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

Utangaçlık birçok kişinin hayatını zorlaştırmaktadır ve günümüzde ise utangaç olan çok insan bulunmaktadır. Utangaçlık diğer adı sosyal fobi olmaktadır. Şimdi utangaç olanların en çok merak ettiği ise bundan nasıl kurtulurum sorusu oluyor açıkçası bizde bu konu hakkında araştırma yaptık ve bulduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık. Üniversite öğrencileri tarafından yapılan araştırmaya göre katılanların %30’u dertten muzdarip oldukları tespit edilmiştir. Utangaçlık olduğu için hayatımız da başarılı olacağımız şeylerden her zaman başarısız oluruz ve günlük yaşantımızı ise inanılmaz derecede etkiler.

Çekingenliği ifade edecek olursak davranışlarda tutukluk , ergenlik döneminde karşı cinsle yakınlık kuramama ve ileriki yaşlarda girilen sosyal ilişkide zorluklar ve son olarak da patronla konuşmada zorlanmalar olmaktadır. Şimdi fiziksel olarak belirtilerine bakacak olursak ; terleme , titreme , kalbin hızlı bir şekilde atması gibi olaylar meydana gelir. Neden çekingen oluruz diye soracaklar varsa hemen söyleyelim bunun en büyük sebebi mükemmeli yapma arzusudur. İstediğimizi şeyi başaramama korkusu bizi çekingenliğe itmektedir. Utangaçlığın aslında birden fazla sebebi vardır bunlardan birisi yetişme tarzı olmaktadır. Çok cezalandırıcı veya hatalar karşısında çok bağıran bir baba varsa o zaman o çocuk büyüdüğü zaman utangaç olmaktadır.

Günlük hayatta ise karşınıza çıkmıştır utangaç insanlar. Gerçekten utangaç olmak bazen iyi , bazen de kötü olabilmektedir. Çekingen bir insan topluluk önünde konuşamaz , tanımadığınız bir insanla konuşamazsınız örnek verecek olursak siz erkeksiniz ve karşınıza kız çıktı eğer utangaç iseniz onunla diyalog kuramazsınız aynı şekilde kızlar için de geçerlidir. Bunu yenmenin birçok faktörü vardır ama en ideali kafanızda fazla kurgulamayın yani sonuçta karşınızdaki de bir insan sizin gibi değil mi bu yüzden normal bir şekilde rahatça konuşun merak etmeyin karşınızdaki sizi yemez 🙂 Sizlere tavsiyem budur ; her zaman şunu düşünün karşımdaki de benim gibi insan sonuçta emin olun tanımadığınız biri olduğu için oda sizden utanıyordur bunu tek algılamayın. Neyse benim görüşlerim bunlar eğer aranızda utangaçlar varsa gerçekten bu durumdan bir an önce kurtulun yoksa hayatınızı çok ciddi anlam da olumsuz yönde etkiler.

Utangaçlıktan Nasıl Kurtulurum

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir