Uyumak orucu bozar mı? Engel olur mu?

Uyumak orucu bozar mı? Engel olur mu?

Uyumak orucu bozar mı? Engel olur mu?

Uyumak orucu bozmaz. Ancak uykuda iken gün içerisindeki vakit namazlarını geçirmemek koşuluyla uykuda olunmasında bir sakınca yoktur.

Uykudayken vakit namazları kaçırıldığında kişi büyük günah işlemiş sayılır ve orucu tehlikeye girer.

Uyanıp vakit namazları kılınarak tekrar uykuya dalmak günah değildir. Bu şekilde uyku esnasında da uyku tutulan orucu bozmaz ve tehlikeye düşürmez.

En çok merak edilen oruç sorularının başında çok uyumak orucu bozar mı sorusu geliyor. Kısaca hemen cevap verelim. Oruca engel değildir.

Lakin sürekli uyuduğunuzdan dolayı, vakit namazlarınızı kaçırdığınız için günaha girersiniz. Namazınızı kıldıktan sonra uzanabilir ve uyuyabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz saat kurmanızdır. Böylelikle namazınızı kaçırmayacaksınız.

Fazla uykunun zararları:

Uyku orucu bozmuyor ama çok fazla uyuduğunuz zaman zararı cabası diyebiliriz.  Diyabet hastalığından depresyona, aşırı kilo almaya kadar bir çok zararı bulunmaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda günde 7 – 8 saat uyuyanlar 20 depresyona yakalanabilirken  9 saatten faza uyuyanlarda bu durum çok daha fazla yani %40’ a kadar daha fazla depresyon riski var.

Bir başka araştırmada ise az yada fazla uyumanın erken ölüme yol açtığı belirlenmiştir.  Bu yüzden bir an önce uykunuzu kontrol altına almalı ve düzeni sağlamalısınız.

Kalbe zarar veriyor!

Amerika’da 2012 yılında bir kardiyoloji okulunun yapmış olduğu toplantı esnasında uzmanlar, sekiz saten fazla uyuyanların kalp hastalıklarına yakalanma riski daha fazla olduğu belirtilmiştir.

 

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir