Vectavir uçuk kremi hamilelikte gebelikte kullanımı zararlı mıdır?

Vectavir uçuk kremi hamilelikte gebelikte kullanımı zararlı mıdır?

Vectavir uçuk kremi hamilelikte gebelikte kullanımı zararlı mıdır?

Vectavir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Önce dudağınızın ya da burnunuzun kenarında kendini belli eden rahatsız edici bir gıdıklanma, bir tür karıncalanma hissi, sonra hafif bir kızarıklık, minik kabarcıklar ve işte yüzünüzün düşmanı uçuk.

Yorgunluğumuzun, stresimizin, hatta mutsuzluğumuzun, genel olarak bağışıklık sistemi zayıflığımızın en çirkin dışavurumlarından biridir uçuk. Canımızı yakması, rahatsızlık vermesi bir yana berbat bir görüntüye sebep olur.

Neyse ki tıp bilimi buna da el atmış ve birçok uçuk kremi geliştirilmiştir. Vectavir, “nothing works faster” (daha hızlı işleyeni yok) sloganıyla bu kremler arasında en etkili olanlarından biri, hatta çoğu kişi için en etkilisidir.

Vectavir uçuk kreminin prospektüsünde günde sekiz kere ikişer saatlik aralıklarla kullanılabileceği ve tedaviye 4 gün boyunca devam edilebileceği yazıyor; bu nedenle uçuğun çıkacağını hissettiğiniz andan itibaren düzenli ve sık aralıklarla kullanmanız daha etkili sonuç verecektir.

Uçuk, metabolizmamızda büyük değişimlerin yaşandığı hamilelik dönemlerinde de sıkça görülen durumlardandır. Peki Vectavir uçuk kreminin hamilelikte kullanımı nasıldır?

Hamilelikte Vectavir Kullanımı

Gebelikte kadınlarda pek çok cilt değişikliği, cilt problemi, sivilce, uçuk gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bazıları bu dönemi sorunsuz olarak geçirebilirken bazı anne adayları o kadar şanslı değillerdir ve gebelik dönemi beraberinde birçok cilt sorununu da getirir. Gebelikte meydana gelen bu türden problemlerin sorumlusu her zamanki gibi yoğun hormonal değişimlerdir.

Standart koşullar altında, günlük hayatta kullandığımız pek çok ilacı, gebelik dönemlerinde mecbur kalmadıkça kullanmamız yasaklanmaktadır. Bunun başlıca sebebi annenin aldığı ilacın gebelik döneminde plasenta aracılığıyla doğrudan bebeğe geçmesi ve ilacın içerdiği kimyasalların onun minik bünyesinde çok tehlikeli etkiler yaratabilme, doğumsal anomalilere sebep olma ihtimalidir.

Vectamir kremin prospektüsünde hamilelikte kullanımıyla ilgili;

  • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Hamile iseniz, ancak doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse VECTAVIR kullanabilirsiniz.
  • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışını, şeklinde uyarılar bulunuyor.

Emzirirken Vectavir Kullanımı

Emzirme döneminde kullanılan ilaçlar anne sütü yoluyla bebeğe geçerek tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinden pek çok ilacın emzirme döneminde kullanımı ya yasak veyahut da tartışmalıdır. Bu noktada önemli olan kriterler; bebeğe geçen ilaç miktarı, ilacın anne sütüne ne oranda geçtiği ve bebeğin ne ölçüde emerek beslendiğidir.

Bu kriterler göz önüne alınarak bazı ilaçlar hekim önerileriyle emziren anneler tarafından gerekli görüldüğü hallerde kullanılabilir, bazılarının kullanımına ise kesinlikle izin verilmez.

Gebelik dönemi için olduğu gibi emzirme dönemi için de Vectavir kremin prospektüsünde bir uyarı ibaresi var;

  • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Bebeğinizi emziriyorsanız, doktorunuz gerekli görmedikçe VECTAVIR kullanmayınız.

Sonuç olarak Vectavir kremin hamilelik ve emzirme dönemlerinde anne ve bebek üzerinde nasıl bir etki yaratacağı konusunda yeterli veriler henüz elde edilmemiştir. Dolayısıyla gebelikte ve emzirme dönemlerinde kullanım güvenilirliği kanıtlanmamıştır ve bu nedenle özellikle doktor tavsiyesi olmadığı durumlarda kullanımından kaçınılmalıdır.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir